Araçtaki çiziklerden eser kalmıyor! Sadece 2 malzeme yetiyor Araçtaki çiziklerden eser kalmıyor! Sadece 2 malzeme yetiyor

Asgari ücretli milyonlarca işçi, ara zam beklentileriyle bekleyişini sürdürüyor. Temmuz ayında emekli ve memur maaşları artırılmış olsa da, asgari ücretle ilgili tartışmalar devam ediyordu. Son günlerde hükümetten gelen olumsuz açıklamalara rağmen, sosyal güvenlik uzmanlarının umut veren açıklamaları devam ediyordu. Nihayet, beklenen asgari ücret zammı için tarih verildi. Temmuz ayında gelmedi, ancak o tarihte geliyor. Peki, asgari ücrete ara zam ne zaman yapılacak?

Türkiye’de yaklaşık 8 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Ocak 2024 itibarıyla asgari ücret 17.002 TL olarak belirlenmişti. Ancak hayat şartları ve enflasyonun artışı nedeniyle bu maaşla geçinmenin imkansız olduğu uzun süredir konuşuluyordu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

Milyonlarca çalışan, asgari ücret zammı beklentisi içinde. SGK uzmanlarının açıklamalarına göre, asgari ücrete ara zam yapılacağı öngörülüyor. Enflasyon ve zorlaşan ekonomik koşullar nedeniyle geçim sıkıntısı çeken çalışanlara umut verici açıklama, SGK uzmanı İsa Karakaş’tan geldi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI EYLÜL'DE YAPILACAK

Sosyal güvenlik uzmanı İsa Karakaş, asgari ücrete ara zam bekleyen milyonlarca çalışan için umut veren bir açıklama yaptı. Temmuz ayında çalışanların beklentilerinin boşa çıktığını hatırlatan Karakaş, Eylül ayını işaret etti.

Asgari ücrete ara zam için Eylül ayında yeni bir adım atılacağını belirten Karakaş, enflasyonun baz etkisiyle düşeceğini ve bu sayede asgari ücrete zam yapılacak uygun bir ortamın oluşacağını söyledi.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANACAK

Türkiye’de asgari ücret zammı kararı alabilmek için öncelikle Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması gerekiyor. Son olarak Aralık ayında toplanan komisyon, yeni asgari ücretin 17.002 TL olmasını kararlaştırmıştı.

2024 yılı asgari ücreti bu şekilde belirlenirken, tek zam vurgusu da o dönem yapılmıştı. Ancak enflasyonda beklenen düşüş gerçekleşmedi. Bu nedenle asgari ücretli çalışanların ilave zam beklentileri devam ediyor.

Eğer Eylül ayında bir zam kararı alınacaksa, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ağustos ayının son günlerinde toplanabilir. Sosyal güvenlik uzmanlarının görüşleri bu yönde, ancak hükümetten bu konuda net ve olumlu bir açıklama henüz gelmiş değil.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber