4.253 TL olan asgari ücrete zam yapılmasının gündeme gelmesiyle birlikte milyonlarca kişi gözünü asgari ücret tespit komisyonuna çevirdi. Yüzde 40 ila yüzde 30 zam yapılması gündemde. Asgari ücretin saat kaçta açıklanacağına dair ise bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Madrid dönüşünde asgari ücret zammına ilişkin net rakamı açıklaması bekleniyor. 

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? TEMMUZ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK? 

Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında yüzde 50'nin üzerinde zam yapılan asgari ücretin ara zamla birlikte ne kadar artacağı merak konusu oldu. Enflasyon rakalmlarının ilk 5 ayda yüzde 70'i geçmesiyle birlikte asgari ücrete yeniden zam gündeme geldi. 

İKİNCİ TOPLANTININ SAATİ BELLİ OLDU

Milyonlarca çalışanın gözünü diktiği Asgari ücret tespit komisyonu ek zam için saat 15:30'da toplanacak. 

ASGARİ ÜCRET SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Asgari ücretin saat kaçta açıklanacağı ile ilgili net bir açıklama bulunmazken, NATO zirvesi dönüşü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklama yapması bekleniyor.  Çıkacak karar 1 Temmuz Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrette beklentiler yüzde 40 zamla 6 bin lira seviyesinin üzerine çıkması. 

ASGARİ ÜCRETTE MASADAKİ FORMÜLLER

YÜZDE 20 ARTIŞLA : 5.104 TL

YÜZDE 25 ARTIŞLA: 5.136 TL

YÜZDE 30 ARTIŞLA: 5.529 TL

YÜZDE 35 ARTIŞLA: 5.742 TL

BAKAN BİLGİN'DEN 'ASGARİ ÜCRETE ZAM' AÇIKLAMASI:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette ara zamla ilgili , "Asgari ücret için hep normal, zamanında artacak demiştim ama gelinen noktada enflasyon nedeniyle yeniden belirlememiz gerekiyor. Enflasyon gelir dağılımını bozuyor. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği için sosyal devlet tedbirleri devreye girmektedir. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız. Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir" dedi.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE SON RAKAM...

6 aylık enflasyon beklentisine göre hesaplanan net asgari ücrete bakıldığında ortaya çıkan rakamın 5.986 TL olması bekleniyor. Maaşların Temmuz itibarıyla güncelleneceği bilgisine göre zammın en geç bugün belirlenmesi olası gözüküyor.

TARAFLARIN ASGARİ ÜCRETE ZAM İÇİN TALEPLERİ NE?

Türk-İş masaya enflasyon kayıplarının giderilmesi talebiyle oturacak. Türk-İş altı aylık enflasyonun kamu çalışanları gibi asgari ücretlilere de yansıtılmasını temel istemi olarak gündemde tutuyor. Türk-İş’in bir diğer talebi de SGK işçi primlerinde indirim yapılması ve bu indirimin çalışanların ücretlerine yansıtılarak bir gelir artışı sağlanması. Komisyon masasında işverenleri temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise, çalışanların refahını artıracak her türlü adıma olumlu yaklaştıklarını, aynı zamanda küresel ekonomideki belirsizliklerin de dikkate alınarak, ortak bir karar alınmasını istediklerini açıklamıştı. TİSK, bu çerçevede SGK işveren primlerinde indirim yapılmasını, daha önce TÜRK-İş’le vardıkları uzlaşma çerçevesinde SGK işçi primlerinin 5 puan düşürülmesini, İşsizlik Sigortası priminde 2 puanlık işveren payının alınmamasını ve belirli bir süre için daha önce uygulanan asgari ücret desteğinin tekrar uygulamaya girmesini talep ediyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN