Emekli ve memur maaşları ardından asgari ücret için de düzenleme sinyali gelmişti. En düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olurken Temmuz ayında asgari ücrete zam beklentisi de yapılan açıklamalarla artmış durumda. Emekli, memur ve asgar, ücret zamları 6 aylık enflasyon oranlarına göre belirleniyor. İşte, 2023 Temmuz asgari ücret zammında son durum...

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile asgari ücrete Temmuz ayında zam beklentisi arttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ''İnşallah seçimden hemen sonra 7 bin 500 lira üzerindeki emekli maaşlarıyla ilgili bir düzenleme yapacağız. Aynı şekilde asgari ücreti dolar bazında bile 3,5 kat arttırarak 8 bin 500 liranın üzerine çıkardık. Gelişmelere göre, bu rakamı da tekrar gözden geçireceğiz. Memurlarımızın maaşlarına, temmuzda sadece enflasyon farkı eklemekle kalmayacak, refah payı artışı da yapacağız.'' ifadelerine yer vermişti.

6 aylık enflasyon oranına göre asgari ücret, memur ve emekli maaşı zamları belirleniyor. TÜİK son olarak 5 Haziran günü 5 aylık enflasyon rakamlarını paylaşacak. Zam oranlarının netleşmesi için geriye sadece Haziran ayı enflasyon oranları kalıyor.

Bir önceki ay açıklanan nisan ayı enflasyon oranları yıllık yüzde 43.68 olarak gelmişti. Aylık bazda artış oranı yüz de 2.39 olmuştu.

Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentisi ortalaması yüzde 0.07, yıllık enflasyonun yüzde 39.62’ye ineceği tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BEKLENTİLERİ 

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konu hakkında, “Asıl buradaki parametremiz 500 dolar ve 6 aylık enflasyon, buna göre enflasyon rakamı çıkacak ve bununla beraber de en büyük referans değerimiz sayın cumhurbaşkanının kamu işçisine açıkladığı yüzde 45'lik zam. Eğer refah payı da eklenirse yüzde 45'lik bir artış olmasını bekliyoruz” dedi.

Bayram, masadan çıkacak oranların maaşlara yansımasını ise “Burada senaryolarımız var. Yüzde 25 olursa sadece enflasyon dikkate alınırsa 10 bin 634 TL. Yüzde 30 olursa 11 bin 59 TL. Yüzde 40 olursa refah payı eklenmiş bir şekilde 11 bin 910 lira. Kamu işçisine yapılan zam referans kabul edilip aynı oranda yapılırsa 12 binler seviyesinde olur ki benim tahminim yüzde 45'ler seviyesinde” şeklinde açıkladı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.