1 Temmuz’dan itibaren, yüzde 25 kira sınırında değişiklik yapılacak. Ancak, bu tarihten itibaren kiralar için başka birçok yeni önlem de gündeme gelecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında vergi mevzuatında değişiklik yapacak. Aynı kural iş yeri kiralamalarında da geçerli olacak.

HEM EVLER HEM DE İŞ YERLERİ İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Bakanlığın yeni vergi yasası paketinde, evini kiraya verenlerin bu bedeli elden alması önlenecek. Elden kira ödemelerinde, kiracılara da özel usulsüzlük cezası kesilecek. Ancak, kiracı ödemeyi elden yaptığını yetkililere bildirirse, ceza kesilmeyecek. Aynı kural iş yeri kiralamalarında da geçerli olacak.

HER AY BANKAYA YATAN PARADAN KESİLECEK

Evini kiraya verenlerin yılda bir defa beyanname vererek ödedikleri kira vergisinin (Gayrimenkul Sermaye İradı-GMSİ) otomatik vergiye dönüşmesi de planlanıyor. Yeni vergi paketinde yer alması beklenen düzenleme ile kiracı, kirasını her ay bankaya yatıracak.

Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor

Banka, hesaba düşen kira parasının yüzde 20’sini vergi olarak kesip Maliye’ye gönderecek ve geriye kalan miktarı ev sahibinin hesabına bırakacak. Örneğin, evini 10 bin liraya kiraya veren bir ev sahibinin aylık kira geliri, yeni düzenlemeyle 8 bin liraya düşecek.

GELECEK YIL HAYATA GEÇİRİLMESİ PLANLANIYOR

Mevcut yasaya göre, bir yıl boyunca elde edilen kira gelirlerinin vergisi, bir sonraki yıl beyanname verilerek ödeniyor. Beyan sırasında, her yıl yeniden değerleme oranında artan istisna tutarı toplam gelirden düşülüyor ve kalan kısım üzerinden yüzde 15’ten başlayan vergi oranları uygulanıyor.

Yeni getirilecek sistemde ise kira gelirleri, çalışanların maaşlarından yapılan vergi kesintisi (stopaj) gibi, doğrudan kesintiye uğrayabilir.

Tüm kira ödemeleri bankalar üzerinden yapılacak ve banka, faiz ve benzeri kazançlarda olduğu gibi, ev sahibinin hesabına yatan kira parasından yüzde 20 oranında stopaj kesintisi yapabilir. Kalan tutar ise vergisi ödenmiş kira geliri olarak ev sahibinin hesabına aktarılacak.

Bu yöntemle, normalde yüzde 15’ten başlayan kira vergisi, yüzde 20’ye çıkmış olacak. Ev sahipleri daha sonra isterlerse giderlerini beyan edip ödedikleri vergiden iade talep edebilecek. Bu uygulamanın 2025 yılından itibaren elde edilecek kira gelirlerinde geçerli olacağı ifade ediliyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: sözcü