Aralarında Müze Müdürü De Var, Polis Memuru Da! Samsun Dahil 11 İlde Operasyon: Ayrıntılar Ortaya Çıktı Aydın merkezli olarak Samsun dahil 11 ilde gerçekleştirilen tarihi eser operasyonuna ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. Operasyonda "Davut" heykelinin 18. yüzyılda yapılan bir replikası da ele geçirilirken orjinal eserlerin sahte olarak kayıt altına alındığı ortaya çıktı

 Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen 37 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

SAMSUN'DA TARİHİ ESER OPERASYONU

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 7 aydır yapılan fiziki ve teknik takibin ardından Aydın, Ankara, Amasya, Aksaray, Karaman, Kayseri, Mersin, Muğla, Samsun, Yalova, Zonguldak illerinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. 

36 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda aralarında Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü A.Y ve yardımcısı E.D.’nin de bulunduğu 36 şüpheli gözaltına alındı.

AW578069_03.jpg

DAVUT HEYKELİNİN REPLİKASI ELE GEÇİRİLDİ 

Operasyonda 18. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen Donatello’nun Davut heykelinin o dönemde yapılan replikası satışa hazırlanırken ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 36 şüpheliden F.K., M.D., H.T., E.A., M.Y., A.D., K.C., H.Ş., B.Y., H.İ.Ç., M.Ş., A.U., S.T., Ç.A., L.D., S.G., Ü.K., A.Y. ve E.D. isimli 19 şüpheli adliyeye sevk edilirken, diğer şüpheliler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

AW578069_02.jpg

MÜZE MÜDÜRÜ VE POLİS MEMURUNUN DA ARALARINDA OLDUĞU 4 KİŞİ TUTUKLANDI

Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü A.Y, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru M.D. ile H.İ.Ç. ve L.D., tarihi eser kaçakçılığı ve suç işlemek için örgüt kurmak suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 1 şüpheliyi ise arama çalışmaları sürüyor.

SAHTE DİYE KAYIT ALTINA ALMIŞLAR

Rüşvet, görevi kötüye kullanma, belgede nitelikli sahtecilik, izinsiz kazı yapma ve benzeri suçlardan gözaltına alınan şüphelilerden bazılarının orijinal olarak ele geçirilen eserleri sahte olarak kayıt altına aldıkları ve sonrasında orijinal eserleri elden çıkardıkları öne sürüldü.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Samsun'da denizde boğulmuştu! Ailesi cinayetten şüpheleniyor Samsun'da denizde boğulmuştu! Ailesi cinayetten şüpheleniyor