Genel Güvenlik Yönetmeliği kapsamına girmeyen araçların son satış tarihi 7 Temmuz 2024'ten 31 Ağustos 2024'e ertelendi. Resmi Gazete'de otomotiv sektörünü ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, otomotiv sektörüne getireceği Genel Güvenlik Yönetmeliğinin (GSR) uygulama tarihini 7 Temmuz 2024'ten 31 Ağustos 2024'e erteledi. Ayrıca, yönetmeliğe tip onayı mevcut M1, N1, O1 ve O2 araç kategorilerindeki yeni imal edilecek araç, kasa ve ayrı teknik ünite maddesi de eklendi.

KAMPANYALAR ARTIŞ GÖSTEREBİLİR

Markalar, zorunluluk tarihine yaklaşırken ellerinde kalan araçları eritmek için kampanyalar düzenleyip donanımsız araçlarını düşük fiyattan satmaya çalışıyor. Yeni erteleme ile kampanyaların artması ve rekabetin yoğunlaşması bekleniyor.

ÖTV’NİN YÜZDE 10’U KADAR CEZA

GSR 2 yönetmeliği, 7 Temmuz'dan itibaren satılacak tüm sıfır araçlarda güvenlik seviyesini artıracak teknolojilerin bulunmasını zorunlu kılıyordu.

Kredi çekmek isteyen şaştı kaldı: Bankaların yeni ücret kesintisi 'pes' dedirtti Kredi çekmek isteyen şaştı kaldı: Bankaların yeni ücret kesintisi 'pes' dedirtti

Bu teknolojilere sahip olmayan araçlar için üretici ve ithalatçı firmalar, Bakanlığa gerekli bilgileri bildirerek seri sonu tip onay belgesi ile işlemlerini sürdürebilecek. GSR II gereklerini karşılamayan araçları satan otomotiv şirketleri, araç ÖTV’sinin yüzde 10'u tutarında ceza ödeyecek.

Ayrıca, bu yönetmelik dışı araçların satışı 2023 yılında sattıkları otomobillerin yüzde 10’unu, hafif ticari araçların ise yüzde 30’unu geçemeyecek.

STOKLAR İÇİN EK SÜRE

Erteleme kararı ile 200 bin adet olduğu tahmin edilen stoklar ve önümüzdeki 2 ay boyunca satışta olacak araçlar için ek süre sağlanmış oldu. Otomotiv şirketleri, stoklarının yanı sıra yeni üretim araçlarda GSR II şartlarını karşılayan otomobillere sahip olduklarını belirtiyor.

KARAR PİYASAYI NASIL ETKİLEYECEK?

EBS Danışmanlık CEO'su Erol Şahin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yapılan yeni düzenleme ile sıfır araç kampanyalarının hız kazanacağını belirtti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER