Hava kalitesini artırmak amacıyla tüm illerde Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile egzoz muayene denetimlerinin titizlikle gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakan Özhaseki, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "EGEDES sistemiyle ülkemizin her köşesinde egzoz muayenesi denetimlerini aktif olarak yürütüyoruz. Trafikte hava kirliliğine sebep olan araçları tespit edip idari yaptırımlar uyguluyoruz. Şimdiye kadar 1 milyon araç için cezai işlem yapıldı. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre ve sağlıklı bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

9 BİN 943 TL CEZA KESİLECEK

Egzoz emisyon ölçümü yapmayan araç sahiplerine 2024 yılı için 9 bin 943 TL ceza kesileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, EGEDES projesinin trafik kaynaklı emisyonları azaltmayı hedeflediğini vurguladı.

Ege, projenin plaka tanıma teknolojisi ile trafikteki araçların hareket halinde veya sabit durumda iken plakalarının okunduğunu ve egzoz emisyon ölçümü yapmayan araçlara idari yaptırım uygulandığını açıkladı.

"Bakanlığımızın çalışmaları sonucunda geçen bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon aracın egzoz emisyon ölçümü yapmadan trafikte seyrettiğini tespit ettik." diyen Ege, vatandaşları egzoz muayenesi konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

Temel Karamollaoğlu açıkladı! Saadet Partisi'nin Genel Başkan adayı belli oldu Temel Karamollaoğlu açıkladı! Saadet Partisi'nin Genel Başkan adayı belli oldu

Ege, şu ifadelerle devam etti: "Araç sahiplerinden, insan sağlığını göz önünde bulundurarak egzoz emisyon ölçümleri konusunda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Herhangi bir idari yaptırımla karşılaşmamak için ölçüm sürelerini e-Devlet üzerinden takip etmelerini tavsiye ediyoruz."

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER