Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), trafik sigortasındaki arz sorunlarını çözmek ve sigortalıların mağduriyet yaşamamasını sağlamak amacıyla Trafik Teklif Platformu'nu devreye aldı.

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT

SEDDK devreye aldığı genelgede platforma üyelik, aracılık sözleşmesi, teklif verilmesi ve poliçe düzenlenmesine ilişkin maddeler yer alıyor. Trafik Teklif Platformu, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla sigorta aracıları ve sigorta şirketleri arasında etkili bir iletişim ve işbirliği sağlamayı hedefliyor. Genelgeye göre, şirketlerin platforma üyeliği zorunlu olup, aracılar için ise üyelik isteğe bağlı olacak. Ancak aracılar üyelik ücreti ödemek zorunda olacaklar. Eğer aracılar, şirketlerine olan komisyon borçlarını veya SBM'ye platform üyelik ücretlerini ödemezlerse üyelikleri askıya alınacak.

Platforma üyelik, aracılık sözleşmesi, teklif verilmesi ve poliçe düzenlenmesine ilişkin genelge ile platform aracılık sözleşmesinin yapılması her iki taraf için isteğe bağlı olup, sözleşmenin kurulması ve sona erdirilmesi genel hükümlere tabi olacak.

Arabası olan bütün emeklilere artık ücretsiz! Arabası olan bütün emeklilere artık ücretsiz!

Bu platform için teminat mektubu veya kefalet sigortası talep edilmeyecek ve aracılar sadece bir sigorta şirketi ile çalışmak zorunda olmayacaklar. Portföy hakkına zarar verecek düzenlemeler yapılmayacak.

SEDDK, bu genelge ile kurulan Sigorta Aracıları İçin Teklif Platformu'nun, sigorta aracıları (acente ve broker) tarafından sigorta şirketlerinden karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası için teklif almasını sağlayacağını açıkladı. Ayrıca, bu platform, teklifle birlikte şirket ekranlarından poliçe düzenlenmesi için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) bünyesinde oluşturulmuş bir bilişim temelli platform olacak.

SDDK tarafından yayımlanan genelgede, "Platform Aracılık Sözleşmesinin kurulmasında; teminat mektubu sunulması ya da kefalet sigortası istenmeyecek. Sadece bir sigorta şirketi ile çalışılması gerektiğine ilişkin sınırlama konulamayacak. Platformun çalışma sistematiği iki faza ayrılmıştır. Birinci fazda sigorta aracılarının hâlihazırda anlaşması olan sigorta şirketlerinden 10 dakikalık süre içinde teklif alacak. Söz konusu şirketler tarafından verilecek teklif numaraları üzerinden şirket ekranlarından poliçe tanzim edilecek" ifadelerini kullanıldı.

2 AŞAMALI DÖNEM

Platformun işleyişi iki aşamada gerçekleşecek. İlk aşamada, sigorta aracıları mevcut anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerinden 10 dakika içinde teklif alacak ve bu teklifler üzerinden poliçeler düzenlenecek.

İlk aşamada teklif alınamadığı durumda, Platform Aracılık Sözleşmesi kapsamında diğer sigorta şirketleri ile ikinci bir aşamaya geçilecek. Bu aşamada da 10 dakika içinde teklifler alınıp poliçeler düzenlenecek.

Platform Aracılık Sözleşmesi kurulmasının her iki taraf için isteğe bağlı olduğu belirtildi. Sigorta şirketleri, Platform üzerinden alınan tekliflerle düzenlenen poliçelerin prim tahsilatı konusunda diğer poliçelerle aynı koşulları belirlemek zorunda olacak.

Ayrıca, şirketlerin teklif vermemesi veya gün sonuna kadar poliçe düzenlenmemesi, poliçe düzenlemeden kaçınma olarak kabul edilecek.

ALINTI:  KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER