TÜVTÜRK'ün araç muayene sürecinde uyguladığı ücret politikasına ilişkin yapılan mahkeme kararı, araç sahipleri arasında sevinçle karşılandı.

Bundan böyle araç sahipleri bu ücreti ödemek zorunda kalmayacaklar ve daha önce alınan ücretler iade edilecek.

ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİLLER!

Benzin ve motorinde fiyat artışı 5 TL'yi bulacak Benzin ve motorinde fiyat artışı 5 TL'yi bulacak

Trabzon'da yaşayan Ömer Altuntaş, 2022 yılında aracının muayenesini yaptırmak için gittiği araç muayene istasyonunda banka kartıyla yaptığı ödemede kendisinden 12,41 TL'lik komisyon ücreti alınması durumunu Tüketici Mahkemesi'ne taşıdı.

Mahkeme, Altuntaş'ı haklı buldu ve 12,41 TL'lik komisyon ücretinin tüm masraflar dahil edilerek 131 TL olarak ödenmesine karar verdi. Bu karar, emsal nitelikte olduğundan, benzer durumdan şikayetçi olanlar hızlı bir şekilde zararlarını tazmin etme hakkına sahip olacaklar.

Altuntaş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, araç muayene ücretini ödemek için yanında nakit para olmadığı için banka kartıyla ödeme yaptığını belirtti.

Muayene istasyonunda kendisinden komisyon ücreti istendiğini ifade eden Altuntaş, "Geçen yılın Nisan ayında aracımızın muayenesini yaptırdık. Ödemeyi nakit istediler ancak yanımda nakit yoktu. Bu durumda farkındalık oluşturmak için başvurdum." dedi.

ÜCRETİ İADE EDECEK!

Maaş kartıyla yani banka kartıyla ödeme yaptığımızda bize komisyon alınması durumuyla karşılaştıklarını belirten Altuntaş, "Komisyon ücretinin sebebini sorduğumuzda, bize yasal bir dayanak sunmak zorunda olmadıklarını belirttiler.

Mecburen 12,41 TL'lik komisyon ücretini ödedik. Ardından mahkemeye başvurdum, bu tabii ki zorlu bir süreçti. Ancak mahkemede haklı olduğumuz ortaya çıktı. 

Sonuç olarak, alınan 12,41 TL'lik komisyon ücretinin bize iadesi yapılacak. Bu nedenle, bilgilendirme amacıyla ve farkındalık oluşturmak için böyle bir adım attım" şeklinde konuştu.

eskisehirnet

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak