Avrupa Birliği'nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu GSR II, 7 Temmuz'da yürürlüğe girecek. Bu düzenleme, ABS, hava yastığı, ESP gibi güvenlik donanımlarını zorunlu kılıyor.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Habertürk'e yaptığı açıklamada, yeni yönetmeliğin Türkiye'de 7 Temmuz'da yürürlüğe girmesinin sektörü olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Bozkurt, markaların Nisan ayı sonuna kadar araçları faturalandırması gerektiğini ve bu durumun 2 ay içinde satışı yapılabilecek bir otomobilin satılması zorunluluğunu doğurduğunu ifade etti.

Bozkurt, kararın ertelenmesi için yoğun bir toplantı trafiği yürütüldüğünü, ancak zamanın hızla ilerlediğini ve sürecin tamamlanmasının ardından pazardaki satışların düşeceğini düşündüğünü söyledi.

Araç satışlarının azalmasının nedenlerine de değinen Bozkurt, bayram tatili gibi faktörlerin yanı sıra taşıt kredilerindeki yüksek faizler ve araç fiyatlarındaki artışların etkili olduğunu belirtti.

Emeklinin kök maaş tablosu netleşti: Tüm hesap yine değişti Emeklinin kök maaş tablosu netleşti: Tüm hesap yine değişti

DÜŞÜŞÜN NEDENİ NE?

Otomobil satışlarında yaşanan azalışın nedenlerini açıklayan Bozkurt, bu düşüşün geçtiğimiz Nisan ayında meydana geldiğini belirtti.

Ancak, bu düşüşün bayram tatiliyle ilişkilendirilmesine katılmadığını vurguladı. Bozkurt'a göre, satın alma isteği olanlar hala araçlarını alabiliyorlar.

Ancak, son zamanlarda yeni bir otomobil satın alacak gücü olan kişilerin azaldığını ve araç ihtiyacı olanların sayısında da bir düşüş olduğunu gözlemliyoruz.

Ayrıca, taşıt kredilerindeki yüksek faizler ve araç fiyatlarındaki artışlar da satış rakamlarını olumsuz etkiliyor.

mynet

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy