1 Ocak itibariyle Türkiye’de başlatılan ve böylece araç trafiğini daha düzenli, güvenli hale getiren karekod uygulaması birçok vatandaş tarafından güzel tepki gördü. Bu uygulama sayesinde aynı zamanda sahte plaka kullanımını engellenmiş oluyor.

Hayata geçirilen bu yeni uygulama, tescil ettirilen plakaların tamamını kapsayacak şekilde hazırlanırken, aynı zamanda mevcut plakaların yanı sıra yeni tescil edilen plakalar da bu kapsamda yer alıyor.

Karekodlar, araçların seri numarası, üretim yeri ve tarihi gibi araç için çok önemli bilgilere erişimi kolay hale getirecek ve bünyesinde 12 haneli seri numaraları bulunduracak.

ARAÇLAR DAHA ETKİLİ ŞEKİLDE TAKİP EDİLECEK

Bu yeni uygulama ile araç kayıtları çok daha etkili bir şekilde takip edilebilecek ve sahte plaka kullanımı gibi suçların önlenmesinde büyük bir rolü olacak.

Piyasalar alev aldı! 'Hisselerde rekor düşüş' Piyasalar alev aldı! 'Hisselerde rekor düşüş'

Uygulamanın hayata geçirilmesiyle birlikte plakanın okunurluğunu engelleyecek şekilde değiştirilmesi veya sahte plaka kullanımı gibi suçlara çok büyük idari para cezaları tatbik edilecek.

CEZASI 32 BİN TL'YE KADAR ÇIKIYOR

Plakanın okunurluğu engelleniyorsa verilen ceza 2.647 TL'ye kadar çıkıyorken, sahte plaka için ise bu ceza 32.170 TL'ye kadar çıkacak.

En önemli unsur güvenlik olarak öne çıkarken yeni uygulama ekspertiz firması yetkilileri, galericiler ve vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

2018 yılında sınırlı araçlarla ABD’de denenmeye başlanan dijital plaka uygulaması, California'da 2022 yılında yasal olarak tatbik edilmeye başlandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER