ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını %5.25 ile %5.50 aralığında tutarak son 20 yılın en yüksek seviyelerinde tutarken, piyasalarda önemli hareketlilik yaratan karar Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) geldi.

5 YIL SONRA BİR İLK YAŞANDI

ECB, dünkü kararıyla gösterge faiz oranını 25 baz puan düşürerek %4.50'den %4.25'e çekti. Mevduat faiz oranını da 25 baz puan azaltarak %4'ten %3.75'e indirdi.

Bu karar, pandemi sonrası gelişmiş ülkeler arasında ilk faiz indirimi olarak kaydedilirken, Euro bölgesi böylelikle 5 yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimi yoluna gitti.

Ev sahiplerine kötü haber! 13 bin lira cezası var Ev sahiplerine kötü haber! 13 bin lira cezası var

"ALTINDAKİ YÜKSELİŞ İÇİN İŞARET FİŞEĞİ OLACAK"

Yılın ilk aylarında Fed'in peş peşe faiz indirimlerine gitmesini bekleyen piyasalar, son aylarda gelen ekonomik verilerin ardından bu beklentilerini yılın son çeyreğine ertelemişti. ABD Merkez Bankası'nın gelecek aylarda yapacağı toplantılarda, tıpkı ECB gibi 25 baz puanlık faiz indirimine başvurması beklenirken, söz konusu adım altın fiyatları için tarihi bir kırılmaya neden olabilir.

"DOLAR DÜŞECEK, ALTIN FIRLAYACAK"

Son aylarda jeopolitik risk faktörleri nedeniyle yukarı yönlü ataklar yaşamış olsa da, yüksek Fed faizleri nedeniyle beklenen baskıyı kıramayan altın fiyatları için ekonomi piyasaları, Fed faizlerinin bir milat olacağını düşünüyor.

Dünyaca ünlü bankalar, ABD tarafından başlatılacak faiz indirimleriyle birlikte dolar yatırımcılarının bloklar şeklinde altın ve kripto paralara yöneleceğine işaret ederken, çok sayıda ekonomist için bu adımların ardından ons altında tarihi zirvelerin görülmesi 'kaçınılmaz' olarak değerlendiriliyor.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER