Alışverişlerde fiş ve fatura vermeyenler için uygulanan cezalarda yeni yasa yürürlüğe girdi.Artık alışveriş sırasında fiş verilmemesinin cezası belge başına 500 liradan 1000 liraya çıkarıldı. Ayrıca her bir belge çeşidine ilişkin olarak tespit edilen usulsüzlükler için kesilen ceza ise 250 bin liradan 500 bin liraya yükseltiliyor.

Getirilen yeni düzenleme ile birlikte fiş ve fatura verilmemesinin cezası çaydırıcı boyuta ulaştı.

TÜKETİCİNİN HAKKININ KORUNMASI AMAÇLANIYOR

Burada kayıt dışılığın azaltılmasının yanı sıra, fiş verilmediği için aldığı ürünle ilgili bir problem çıktığında Tüketici Hakem Heyetine başvurma ve hakkını arama imkanını kaybeden tüketicinin hakkının korunması amaçlanıyor.

CEZALAR 2 KATINA ÇIKIYOR

Yeni yasaya göre, alışveriş sırasında fiş verilmemesi, alınmaması, veya alışveriş tutarından farklı bir tutarda fiş veya fatura kesilmesi durumunda uygulanacak ceza her bir belge için 500 liradan bin liraya çıkıyor.

BİR YIL İÇİNDEKİ HER USULSÜZLÜĞE 500 BİN TL CEZA

Bu kapsamda kesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı her bir tespit için 25 lira olan ceza tutarının üst sınırı 50 bin liraya, bir takvim yılı içinde her bir belge çeşidine ilişkin olarak tespit edilen usulsüzlükler için kesilen ceza ise 250 bin liradan 500 bin liraya yükseltiliyor.

Yeni düzenleme duyuruldu! "Sıfır faizli kredi kapsamına alındı" Yeni düzenleme duyuruldu! "Sıfır faizli kredi kapsamına alındı"

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.