TÜRKİYE'DE İLK KEZ YAPILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 75. Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Yaşlı Profili Araştırması Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, milletle bağlarını her geçen gün güçlendirdiklerini, toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti. Bakan Göktaş, yaşlılara yönelik hizmetlere daha iyi yön verebilmek için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile yapacakları ortak çalıma ile Türkiye'de ilk kez Türkiye Yaşlı Profili Araştırmasını yapacaklarını açıkladı. Çalışmanın sonuçlarının 2024'ün mart ayında yayınlanacağı belirtildi.

Akaryakıtta tabela değişti! Bu kez indirim Akaryakıtta tabela değişti! Bu kez indirim

"MİLLİ BİRLİĞİ KORUMAK GİBİDİR"

Kadın-erkek, genç-yaşlı, engelli, şehit yakını, gazi, bütün vatandaşları kucakladıklarını belirten Bakan Göktaş, konuşmasına şu sözler ile devam etti: "Bu kenetlenmeyle güçleniyor ve büyüyoruz. Bizi güçlü kılan en özel bağlardan biri de büyüklerimizden ilham almaya devam etmemiz. Anadolu insanının temel karakteri birlik beraberlik içinde yaşamasıdır. Aile bütünlüğünü korumak, milli birliği korumak gibidir. Aile büyükleri şefkatin ana vatanıdır, ihtiyaçların karşılandığı, sıkıntıların bertaraf edildiği yerdir. Babalarımız sırtımızı dayadığımız dağlar, annelerimiz gönül yorgunluğumuzu alan limanlardır." 

"REFAH DÜZEYİNİ KORUMAYI HEDEFLİYORUZ"

Göktaş, 65 yaş ve üzeri nüfus oranının arttığını, 2022 yılı itibarıyla 65 yaş ve üzeri nüfusun, toplam nüfusunun yüzde 10'una yaklaştığını, 2040 yılında ise bu oranın yüzde 15'in üzerine çıkacağının tahmin edildiğini bildirdi. Nüfus yapısındaki değişikliklerin, bakanlığı birtakım yeni düzenlemeler yapmaya yönelttiğine ifade eden Göktaş, "Ulaştığımız refah düzeyini korumak ve geliştirmek adına, milletimizin potansiyelini doğru değerlendirmemiz önem kazanmakta. Toplumumuzun güncel ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik özel çalışmalar yapıyoruz. Böylece nüfusumuzun üretkenliğini artırmayı ve refah düzeyimizi korumayı hedefliyoruz" dedi.

"TÜRKİYE YAŞLI PROFİLİ ARAŞTIRMASI YAPILACAK"

Yaşlıların toplumla kurdukları ilişkinin de zaman içinde değiştiğini gözlemlediklerini söyleyen Göktaş, "Yaşlıların toplumsal katılımını desteklemek adına yaşlılığın toplum açısından ne ifade ettiğini de araştırmalarımıza dahil ediyoruz. Yaşadığımız çağda hizmet kalitemizi artırmak için nesnel veriler kadar, öznel ve sosyal göstergelerin de önem kazandığına inanıyoruz. Hizmetlerimizi en kapsamlı şekilde planlamak adına, güncel ve çok yönlü veri akışını sağlayan bir sistem kurmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda ülkemizde ilk kez Türkiye Yaşlı Profili Araştırmasını gerçekleştireceğiz. Kanıta dayalı verilerle inşa edeceğimiz bu sistem ile sorunların çözümüne odaklanmakla birlikte koruyucu ve önleyici faaliyetleri planlamak için de çalışacağız. Yaşlıların herhangi bir mağduriyet yaşamadan önce karşılaşabilecekleri riskleri belirleyecek ve gerekli tedbirleri alacağız." dedi.

NÜFUS YAPISININ DÖNÜŞÜMÜNDEKİ ETKİLER ÖNGÖRÜLECEK

Bakan Göktaş, "Bakanlığımız ile Türkiye İstatistik Kurumunun ortak çalışması olarak yürüteceğimiz bu araştırmayla yaşlanmanın nüfus yapımızın dönüşümündeki etkilerini öngörmeyi ve yaşlı bireylere yönelik sosyal politikaları en verimli şekilde oluşturmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Bu hedef doğrultusunda araştırma verileri, yaş ve cinsiyet bazında ayrıştırılmış, demografik ve sosyo-ekonomik göstergeleri de içeren bilgi havuzu oluşturacaklarını aktaran Göktaş, "Araştırma sonuçlarını 2024 yılının mart ayında yayınlamayı ve 4 yılda bir verileri güncellemeyi planlıyoruz. Genel itibarıyla araştırmanın nüfus yapımızın değişimine ilişkin seyri yakından takip etmemizi sağlayacağına ve sosyal politikalarımızın kapsayıcılığını artıracağına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal hizmetlerinin son 20 yılda, bütün hassas grupları kapsayacak şekilde sürekli genişlediğine dikkati çeken Göktaş, hem yaşlılara hem engelli vatandaşlara bakım sağlarken en üst düzey kaliteyi hedeflediklerini vurguladı.

"YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMAYA ODAKLANIYORUZ"

Bakan Göktaş, bakım verdikleri gruplara yönelik en ufak suistimal, ihmal veya hataya toleranslarının sıfır olduğunun altını çizerek şu ifadeleri kullandı: "Tüm hassas gruplarımızla ilgili çalışmalarda olduğu gibi, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımı için yürüttüğümüz çalışmalar da medya aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Biz toplumun her kesiminin yaşam kalitesini artırmaya odaklı çalışmalar yapıyor, toplumsal dengenin korunmasına özen gösteriyoruz. Bakanlığımızın faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendiren grupların da aynı özenle hareket etmesinin başta bakım verdiğimiz kesimler olmak üzere tüm halkımızın yararına olacağına inanıyoruz. Hassas grupları korumanın, onların hayata katılımını sağlamanın bir noktada yalnızca Bakanlığımızın değil kamuoyunu doğru bilgilendirmekle mükellef olan basın yayın organlarının da sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.