ABD’ye Bir Tepki de Samsunlulardan geldi! ‘Asıl Soykırımı Onlar Yaptı’

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’ye Bir Tepki de Samsunlulardan geldi! ‘Asıl Soykırımı Onlar Yaptı’ Samsun’da vatandaşların birçoğu, Türk tarihinde soykırım olmadığını, soykırımı ABD’nin yaptığını söyledi.

 

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başta olmak üzere, milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanları, STK temsilcileri, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ olarak yorumlamasını sert bir dille eleştirmesinin ardından, bu kez de Biden’a vatandaşlardan tepki geldi.

SERT TEPKİ GELDİ
Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkan Joe Biden, 1915 yılında yaşanan Ermeni Olayı ile ilgili ‘Soykırım’ ifadesini kullanmasının ardından Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşların birçoğu, Türk tarihinde böyle bir olayın yaşanmadığını, asıl soykırımı ABD’nin yaptığını söyledi

KABUL ETMİYORUZ
Osman TEBER: Biz hiçbir zaman soykırım yapmadık. Osmanlı, Selçuklu ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir şey yaşanmadı. Hatta sadık insan olarak Ermenileri burada barındırdık. Ekonomik ve siyasi anlamda güç kazanabilmek için bunu kullanıyorlar. Türk Tarih Kurumu, ”Açın tarih sayfalarını” dedi. Açmıyorlar, açamıyorlar. Ermeni Soykırımı diye bir şey yoktur. Biz bu söylemleri kabul etmiyoruz.

OSMAN TEBER Ana Manşet

SOYKIRIM YAPMADIK
İsmail DOK: Türkiye’yi yönetenler taviz veriyor. Söyletmememiz gerekiyordu. 1975 yılında Bülent Ecevit’in yaptığı gibi Türkiye’de ne kadar Amerikan üssü varsa kapatılması gerekiyor. Türkiye bu zamana kadar soykırım yapmadı. Tam tersine soykırım yapıldığını biliyorum.

ISMAIL DOK Ana Manşet

TÜRK TARİHİNDE YOK
Şükür KIZILKAYA: Onlar önce kendi soykırımlarını temizlesin. Sonra bizimkilere gelsinler. Türk tarihinde böyle bir şey yoktur. Olduğuna da inanmıyorum. Onlar yapmıştır, bizimkiler yapmamıştır. Geçmişten gelen hükümetlerin yaptığı zayıf politikalarla bu hale geldiği inancındayım.

SUKUR KIZILKAYA Ana Manşet

KENDİLERİNE BAKSINLAR
Adem SÜRMEN: Kendi tarihlerine bir baksınlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin geçmişte yaptıklarını ve halen yapmaya devam ettiklerinİ herkes biliyor. Haklı olduklarını düşünüyorlar. Zalim oldukları için haklı pozisyonunda görünüyorlar.

ADEM SURMEN Ana Manşet

OY KAZANABİLMEK İÇİN
Yaşar FARKLI: Tamamen saygısızlık. Böyle bir durum varsa oturup konuşsunlar. O, kendi çıkarı için yorum yaptı. Oy kazanabilmek için söylemlerde bulundu. Olmaması lazımdı. Siyasi çıkar peşindeler.

YASAR FARKLI Ana Manşet

TÜRKLER YAPMADI
Kerim GÜLOĞLU: Joe Biden’ın çok yanlış konuşmaları var. Böyle ağır konuşması hiç de doğru değil. Türk milleti bu zamana kadar soykırım yapmamıştır. Tarihimizde böylesine kara bir leke bulunmamaktadır. Yanlış bir ifade kullandığı düşüncesindeyim.

KERIM GULOGLU Ana Manşet

RESMEN SKANDAL
Adil SANCAR: Resmen skandal, böyle bir şey yok. Terbiyesizlikten başka bir şey değil. Bizim tarihimizde soykırım yok. Biz en eski çağlardan itibaren her kesimin, dinine ve ırkına sahip çıkmış bir milletiz.

ADIL SANCAR Ana Manşet

KİTAPLARDA YAZMIYOR
Ali GÜNDOĞDU: O ne söylediğini kendisi bile bilmiyor. Yaptığı güzel bir şey değil. Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışıyorlar. Tarih kitaplarında soykırım yazmıyor. Türk tarihinde böyle bir şeyin olması mümkün değil. Soykırımı onlar yaptı.

ALI GUNDOGDU Ana Manşet

Emre ÖNCEL

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir