ENFLASYONDA ZİRVE TAHMİNİ

Morgan Stanley, Merkez Bankası'nın, Türkiye'de eylül sonrasında da faiz artışlarına devam edebileceğini öngördü. Türkiye'nin yıl sonu TÜFE tahminini de artıran analistler enflasyonun Mayıs 2024’te yüzde 67 ile zirve yapmasını bekliyor. ABD merkezli Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’na yeni atamaların ardından eylül sonrasında faiz artışı görülmesi olasılığının arttığını belirtti.

FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Aralarında Hande Küçük’ün de olduğu Morgan Stanley analistleri, TCMB’nin bu ay 150 baz puanlık artışla faizi yüzde 19’a çıkarmasını, Eylül'de ise 100 baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor. Bloomberght'nin haberine göre, analistler raporda, "Enflasyondaki yükselişe rağmen TCMB'nin faiz artırımlarına kademeli olarak devam etmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Aileler korku içinde! Yetişkinler de çocuklar da kullanıyor: İnceleme başlatıldı, 66 ürünün satışı durduruldu Aileler korku içinde! Yetişkinler de çocuklar da kullanıyor: İnceleme başlatıldı, 66 ürünün satışı durduruldu

YIL SONU TÜFE TAHMİNİ YÜZDE 62

Analistler yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 62’ye yükseltirken enflasyonun Mayıs 2024’te yüzde 67 ile zirve yapmasını bekliyor. Raporda "TCMB tarafından işaret edilen kademeli faiz artırım hızı göz önüne alındığında, kur ve vergi/yönetilen fiyatlardaki potansiyel ilave ayarlamalar enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü riskler oluşturuyor" değerlendirmeleri yer aldı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.