doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

7 İlde Daha Yapılacak! O Seminer Samsun’da Başladı

o-seminer-samsunda-basladi-2011
Daha Fazla Göster

7 İlde Daha Yapılacak! O Seminer Samsun’da Başladı Organ bağışını artırmaya ve organ bağışının önemine dikkat çekmeye yönelik Sağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği işbirliğince geçekleştirilen seminer Samsun’da başladı. Seminerler Türkiye genelinde 7 ilde daha gerçekleştirilecek

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminer, Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi’ne bağlı hastanelerde beyin ölümü tespitinde görev alan yoğun bakım uzmanları, anestezi ve reanimasyon uzmanları, nöroşirürji uzmanları, nöroloji uzmanları, organ nakil koordinatörleri ve organ naklinde görev yapan hemşirelerin katılımları ile yapıldı. Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerinden organ nakili alanında çalışan sağlık profesyonellerine bilgiler aktarıldı.

AW471211 03 scaled Ana Manşet

NELER YAPABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNDÜK

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, “Haziran ayında göreve geldiğimde çalışma grupları oluşturduk ve neler yapabileceğimizi düşündük. Bu çalışma gruplarından biri de beyin ölümü ve organ donasyonu grubuydu. Bu gruptaki arkadaşlarımla çok iyi işler çıkardık. İlk hedefimiz bu ülkede bir farkındalık oluşturmak üzerine gerçekleşti. Bakanlıkla görüştük ve bu işi planladık. İlk destinasyon olarak da Samsun’u seçtik. Buradan farkındalık eğitimlerini başlatıyoruz. ‘Yeniden başlasın burada kalmasın’ sloganıyla hayata geçirdik” dedi.

AW471211 04 scaled Ana Manşet

PANDEMİ ORGAN NAKLİNİ DE VURDU

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan, “Korona virüsü pandemisi bütün dünyayı etkiledi. Tüm süreçlere vurduğu baltayı maalesef organ nakli konusuna da vurdu. Bu noktadan baktığınız zaman sloganı çok anlamlı buluyorum. Bir şarkı parçasının nakarat kısmıydı. ‘Yeniden başlasın burada kalmasın’ bu noktada da çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Gerçekten bir istatistik geldi önüme. Burada oturan insanların belki bir organ nakli ihtiyacı yok ama bir organ nakline olan ihtiyacı ölme ihtimalinden daha yüksek. Yani bir gün burada otururken birileri içi organ isterken bir gün o organı isteyen biz olabiliriz” diye konuştu.

GÜNCEL SAMSUN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ SAMSUN HABER

AW471211 01 scaled Ana Manşet AW471211 02 scaled Ana Manşet AW471211 05 scaled Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir