6’lı masa toplantısı öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iki görüşmeler gerçekleştirmiş ve bu görüşmelerde seçim konusunun ele alındığı ifade edildi.  İYİ Parti'de başkanlık divanı ile parti grubu, 2 Mart'taki toplantı öncesi Genel Başkan Meral Akşener'e tam yetki verdi. Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, "2 Mart'ta Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek" açıklamasını yaptı. Ancak edinilen bilgilere göre Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinde yine isim konuşulmadı. 

"ADAYIN AÇIKLANMASI SÖZ KONUSU"

Son aktarılan bilgiler şöyle; "Kılıçdaroğlu MYK’da iyi geçti demekle yetindi. CHP cephesinden olumlu bir görüşmeydi sorunlar çözüldü şeklinde yansısa da edindiğim bilgilere göre adaylık hiç konuşulmadı. Kılıçdaroğlu Akşener’e ‘ben adayım ya da aday olmayı düşünüyorum’ gibi bir yaklaşımda bulunmadığı için aralarında bu konunun konuşulmadığı süreçle ilgili fikir alışverişi ile yetinildiği belirtiliyor. Yapılan açıklamalar üzerinden gerilen ortam için karşılıklı düşünceler iletilmiş, neticede süreçle ilgili masanın ruhuna özen gösterilmesi konusunda uzlaşma sağlanmış. Yani yapılacak açıklamalar ve söylem konusunda daha dikkatli olunması, çıkacak adayın adaylığının zedelenmemesi için beyanatlarda özen gösterilmesi konusunda hem fikir olunduğu belirtiliyor. Ama o çıkacak aday için hala bir netlik yok. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında hem parti grubunun hem başkanlık divanının Meral Akşener'e 2 Mart'ta alınacak kararlar doğrultusunda tam yetki verildiğini söyledi. Zorlu, '2 Mart'ta Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı belirlenecek' dedi. 2 Mart'taki toplantıda ismin ete kemiğe bürünmesi belki de açıklanması söz konusu olabilir.”

6’LI MASA TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

6 liderin aday gündemi ile bir araya gelecekleri toplantı 2 Mart’ta gerçekleştirilecek. Toplantının başlama saati ise 14.00 olarak duyuruldu.

MİLLET İTTİFAKI ADAYI KİM OLACAK?

Daha önceleri yapılan açıklamalarda 4 isim ön plana çıkmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın isimleri kulislerde sıklıkla konuşulmuştu. Adayın kim olacağı ise 6’lı masanın yapacağı açıklamanın ardından netlik kazanacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.