Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılması ile desteklenmesi kanun kapsamında 2021 yılında verilecek destekler için son başvuru tarihini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca “5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun” kapsamında 2021 yılında verilecek destekler için başvuru ve değerlendirme tarihleri belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2020 yılında; Animasyon Film Yapım, Belgesel Film Yapım, Dağıtım ve Tanıtım, İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım, Kısa Film Yapım, Ortak Yapım, Proje Geliştirme, Senaryo ve Diyalog Yazım, Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım, Yerli Film Gösterim türlerinde 234 projeye toplam 46 milyon 428 bin TL destek sağladı. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında sektöre verilen destek yüzdü 22 oranında arttırılarak bugüne kadar verilmiş en yüksek destek tutarına ulaştı.

2021 yılında verilecek destekler için başvuruları sinema sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik Destekleme Kurulu tarafından değerlendirilecek.

Proje Geliştirme Desteği, Animasyon Film Yapım Desteği, Kısa Film Yapım Desteği, Senaryo ve Diyalog Yazımı Desteği türleri için 9 Kasım 2020 tarihine kadar yapılacak başvurular 2021 yılı Ocak ayı içerisinde değerlendirilecek.

Yerli Film Gösterim Desteği için 7 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacak başvurular 2021 yılı Ocak ayı içerisinde değerlendirilecek

İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Desteği, Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım Desteği, Dağıtım ve Tanıtım Desteği, Ortak Yapım Desteği, Çekim Sonrası Desteği türleri için 7 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacak başvurular 2021 yılı Mart ayı içerisinde; 8 Aralık 2020 - 30 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak başvurular 2021 yılı Eylül ayı içerisinde değerlendirilecek.

Belgesel Film Yapım Desteği için 28 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacak başvurular 2021 yılı Nisan ayı içerisinde değerlendirilecek.

Türkiye’nin yurt dışındaki varlığını güçlendiren en etkili kültürel diplomasi araçlarından birisi haline gelen Bakanlık destekli sinema filmleri, 2020 yılında Rotterdam, Tokyo, Varşova, Moskova, Saraybosna ile Cinemed-Montpellier gibi dünyanın önemli uluslararası film festivallerinde yer alarak Türk sinemasının ve Türkiye’nin tanıtımına önemli katkı sağladı.