Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bu yılın ocak-ağustos döneminde gerçekleştirilen ihracatın geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak 5 milyar 253 milyon 458 bin dolara ulaştığını söyledi.

Çıkmaz, 8 aylık ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, ihracatçının çifte bayram yaptığını ve üretimin ve marka bilinirliliğinin arttığı ülkelerin ihracatının yükselişe geçtiğini belirtti.

Ülkenin ve bölgenin ihracatındaki artışın iş dünyasının önümüzdeki dönemle ilgili daha çok umutlandığını, bu artışın yatırım ve istihdamın artmasına da önemli destek olacağını ifade eden Çıkmaz, "Bayram yaparken açıklanan ihracat verileri ihracatçıya ikinci bayramı yaşattı. Yılın bitmesine 4 ay kala elde edilen veriler, sene sonunda hedeflerimize ulaşacağımızı gösteriyor. Üretim ve marka bilinirliliğinin arttığı ülkelerde ihracat da yükselişe geçiyor. Güçlü Türkiye’ye giden yol üretimden ve markalaşmadan geçiyor. Bu nedenle üretimi daha da artırmak ve markalarımızı tanınır hale getirmek zorundayız. Bunu da etkili tanıtımlarla yapabiliriz“ dedi.

Çıkmaz, uzun bayram tatiline rağmen ihracatçı birlikleri ve gümrüklerde görevli personelin tatilinin kısa tutulmasının ihracata önemli katkı sağladığını, artan ihracatın iş dünyasının "yüreğine su serptiğini" vurguladı. Ülkenin kalkınması için elini taşın altına koyan herkesi tebrik eden Çıkmaz, "Kalkınma hep birlikte gerçekleştirilir. Bir kesimin fedakârlığıyla yol almamız mümkün değil. Bu nedenle iş dünyamız da toplumun diğer kesimi de üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor, yapmaya da devam edecek. Bu yılın ocak-ağustos döneminde, 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 3,1’lik artışla toplam 5 milyar 253 milyon 458 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Aynı dönemde, diğer İhracatçı birlikleri adına toplam 269 milyon 699 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 1,9’luk artışla 5 milyar 523 milyon 157 bin dolar olmuştur" şeklinde konuştu.

İhracatta ilk sırada Ortadoğu ülkeleri yer aldı

Bölgenin ihracatında Ortadoğu ülkelerinin öne çıktığını belirten Çıkmaz, "Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 54,3 payla ilk sırada yer almakta, AB ülkeleri yüzde 18,3 payla ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 10,4 payla üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 187 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Bunların halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyim ile diğer gıda müstahzarlarıdır“ ifadelerini kullandı.

Gaziantep 5’incilik unvanını korudu

Gaziantep’in 8 aylık ihracatının 4 milyar 266 milyon 312 bin dolara yükseldiğini belirten Çıkmaz, “Gaziantep’ten ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 artışla 604 milyon 905 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Gaziantep gerçekleştirilen bu ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini korudu. 2017 yılının son dört ayında da ihracat rakamlarında önemli artışlar bekliyoruz. 187 ülkeye ihracat gerçekleştiren üyelerimizi kutluyor, elde ettikleri başarının ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayacağına inanıyoruz” diye konuştu.