Samsun'da feci kaza: 2'si sağlık personeli 3 yaralı Samsun'da feci kaza: 2'si sağlık personeli 3 yaralı

ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Geçmişten günümüze kadar olan cerrahi el aletlerin sergilendiği Samsun’daki Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi’nde, 17. ve 18.yüzyılda diş tedavisinde kullanılan eski cerrahi aletler ziyarete gelen öğrencilerin ve vatandaşların ilgisini çekiyor.

CERRAHİ ALETLER VE SAĞLIK MÜZESİ'NE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İlkadım ilçesinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) ait tarihi tren 2021 yılında Cerrah bakım atölyesi restore edilerek, Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi'ne dönüştürüldü.

ZAMANDA YOLCULUK YAPTIRIYOR

Müzeyi zamanla binlerce kişi gezdi. Halen ziyaretçilerine kapıları açık olan müzede bulunan diş tedavisinde kullanılan cerrahi aletler özellikle zamanda yolculuk yaptırıyor.

BİRÇOK VATANDAŞIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

1860 yılında kullanılan diş kalıp seti, 1900'lü yıllarda diş çekiminde ağzı açmak için kullanılan aparat, 1900'lü yıllara ait bir ahşap dişçi koltuğu, 1920 yılına ait bir metal dişçi koltuğu, 1800 yıllardaki diş çekme forsepleri, 1900 yıllarındaki diş röntgen cihazı, 1970 yılındaki panoramik diş röntgen cihazı, 1900 yıllarında kullanılan kreşuar diş tükürük çanağı ve 1800’lü yıllarda kullanılan diş ünitesi özellikle Diş Fakültesi okuyan öğrenciler olmak üzere ziyarete gelen birçok vatandaşın dikkatini çekiyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.