Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki 17 Ağustos Marmara Depremi 24 yıl önce bugün gerçekleşti. Türkiye'nin yakın geçmişte yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan depremden başta Gölcük olmak üzere birçok çevre il ve ilçe etkilenmişti, binlerce insan hayatını kaybetmişti. 

17 AĞUSTOS DEPREMİ NE ZAMAN YAŞANDI?

17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. 45 saniye süren deprem Kocaeli başta olmak üzere Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova'da yıkıma neden olmuştu. Deprem Ankara ve İzmir'den de hissedilmişti. 

17 AĞUSTOS DEPREMİNDE KAÇ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ?

Yaklaşık 45 saniye süren bu depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı, 200 bin kişi evsiz kaldı, 66 bin 441 konut ve 10 bin 901 iş yeri yıkıldı. Depremden 16 milyona yakın kişi etkilendi, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yerinde hasar tespit edildi. Felaketin ardından yaklaşık 16 milyon insan depremden değişik düzeylerde etkilenmişti.

2010 yılında yayımlanan Meclis araştırması raporuna göre hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 373 olarak belirtildi.

Akaryakıtta tabela değişti! Bu kez indirim Akaryakıtta tabela değişti! Bu kez indirim

BÜYÜK YANKI UYANDIRMIŞTI

17 Ağustos depremi tüm dünyada büyük yankı uyandırmış, birçok ülkeden ve uluslararası kuruluşlardan Türkiye'ye acil yardım ekibi, araç gereç ve tıbbi ve insani yardım malzemeleri gönderilmiştir. Depremin ardından dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton, eşi ve kızı ile birlikte İzmit'e gelerek Doğukışla'da bulunan çadır kenti ziyaret etmişti.

17 Ağustos depreminden sonra toplamda elli iki ülke Türkiye'ye yardımda bulunmuştu. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Cezayir, Fas, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Irak, İsrail, İsveç, İtalya, İzlanda, Japonya, Kıbrıs Rum Kesimi, KKTC, Macaristan, Malezya, Mısır, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Ürdün, Yunanistan ve Güney Kore; yardım eden ülkelerden bazıları.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.