157 Yıllık Çığlık!

WhatsApp Image 2021-05-21 at 15.39.21
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

157 Yıllık Çığlık! Samsun Çerkes Derneği büyük Çerkes Soykırımının 157. yılını anmak için denize karanfil bıraktı.

Çarlık Rusyası tarafından 157 yıl önce anavatanlarından sürgün edilen ve soykırıma uğrayan Çerkes vatandaşları, Samsun’da düzenlenen törenle anıldı.

Her sene büyük kitlelerle yapılan Çerkes Soykırımı ve Sürgününü anma etkinlikleri pandemi nedeniyle geçen sene olduğu gibi bu sene de sembolik olarak Samsun Çerkes Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Sembolik anma töreninde konuşma yapan Samsun Çerkes Derneği başkanı Rahşan Erdoğan Yılmaz ” Bugün 21 Mayıs 2021. 101 yıl süren Kafkas Rus savaşlarının sona erdiğinin ilan edildiği 21 Mayıs 1864 tarihinin 157.yıldönümü. Şuan üzerinde bulunduğumuz topraklar Osmanlı döneminin en önemli limanlarından, mülteci kamplarının kurulduğu Samsun şehrinin sahilidir. Karadeniz bizim için hüznün ve tarihin tanıklığını yapmış bir denizdir. Sürgün yollarında çok büyük kayıplar verilmiştir. Her yıl çok daha büyük kitlelerle bu anma törenlerini gerçekleştirirken son iki yıldır pandemi koşulları nedeniyle kitlesel anma törenlerimizi gerçekleştiremiyoruz. Bu manada Samsun Çerkes Derneği Yönetim Kurulu olarak temsilen, temsil ettiğimiz toplum adına bugün burada sürgün yollarında kaybettiğimiz atalarımızı anmak için bir araya geldik. Tam da bu tarihte bu trajediye tanıklık etmiş Karadeniz’in önünden sesleniyoruz. Diliyoruz ki dünyada Tha hiçbir topluma böyle acılar yaşatmasın. İnsanlık bu tür utanç vesileleriyle yüzleşmesin. İnsanlar topraklarında özgürce, geleceğe dair umutlarını koruyarak yaşamlarını devam ettirsinler. Bugün burada Çerkes sürgün ve soykırımında yitirdiğimiz atalarımız anısına her sene yaptığımız gibi denize birer karanfil bırakacağız. Ruhları şad olsun. ” dedi.

Konuşmanın ardından Çerkes Soykırımı ve Sürgününunde hayatını kaybeden Çerkes vatandaşları için denize karanfil bırakıldı.

WhatsApp Image 2021 05 21 at 15.39.36 Ana Manşet

WhatsApp Image 2021 05 21 at 15.39.21 Ana Manşet


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir