1 Eylül tarihinde kalkan av yasağı sonrasında denize açılan balıkçılar, palamutta istediklerini alamadı. Denizde çok az palamut bulunması önceki yıllara göre satışı düşürürken fiyatı da artırdı. Ordu'da bulunan balıkçılarda palumutun tanesi 150-170 TL'den satışa çıktı. Yaşanan kıtlık sonrası palamuttan umudunu kesen balıkçılar istavrit, mezgit, hamsi, tirsi gibi türlere yoğunlaştı...

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte masadaki son rakamlar Asgari ücret ne kadar olacak? İşte masadaki son rakamlar

HİÇ OLMADI DENECEK KADAR AZ

Kumbaşı Balıkçı Barınağı Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hasan Bozkurt, "Bu sene palamut hiç olmadı desek, yeridir. Denizden çıkan çok az. Bu nedenle fiyatlar da yüksek oluyor. Palamut, bu zamanlarda dönüş yoluna geçti ama dönüş yolunda da avcılık pek olmadı. Palamut avcılığından kimse umduğunu bulamadı. Bundan sonra olur mu? Bu biraz şansa bağlı. Balıkçı arkadaşlarımız İstanbul'dan Hopa'ya kadar palamut avcılığı için gerekli çalışmaları yaptılar ama palamut gözükmedi. Şu anda büyük kayıklar hamsiye; küçük kayıklar kefal, mezgit salyangoza bakıyor. Herkes bir şekilde hayatını devam ettirmeye çalışıyor" dedi. Palamut fiyatlarının bundan sonraki günlerde de aynı seviyelerde olacağını belirten Bozkurt, "Palamudun olmaması ile denizlerde istavrit, tirsi bollaştı. Hamside de boy istenilen seviyede değil. Normal boyutta avcılık yapılıyor. Bu balıklar da normal fiyatlarda satışına devam eder" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR BU YÜKSEKLİKTE DEVAM EDECEK

Fiyatların yüksek olma nedenini avcılığa bağlayan satıcı Burçin Doğan ise şunları aktardı:

"Fiyatının yüksek olmasının nedeni; bu sene palamut avcılığının olmamasından kaynaklanıyor. Çünkü balıkçılıkta şöyle bir işleyiş vardır; balık çoksa fiyatlar düşer, azsa artar. Palamut avcılığı, bu sezon günlük olarak değişiyor. Örneğin bugün tezgahta palamut var ama 3 gündür satışımız yoktu. Bazen 1 hafta bile palamudun olmadığı oluyor. Bu nedenle halkımız da ucuz fiyata palamut yiyememiş oluyor. Palamuttaki bu pahalılık böyle gider. Bu zamanlarda palamudun bol olması lazımdı. Önceki senelere baktığımız zaman; eylül, ekim ayı palamudun bol olduğu aylardı. Bu sene Allah nasip etmedi, az oldu. Hatta son 15 yıla bakıldığında, ilk defa bu kadar az palamut avcılığı oldu. Bu yıl ucuz palamut yemeyi vatandaşımız ne yazık ki unutmak zorunda"

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.