Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Anadolu'nun yerel ve geleneksel ürünleri tanıtmayı, yeniliklerle günümüze taşımayı, vatandaşların ve tüm insanlığın istifadesine sunmayı amaçlayan proje kapsamında teklif çağrısına çıkıldığını duyurdu.

YEREL KALKINMA HAMLESİ

Türkiye'nin kültürel, geleneksel ve coğrafi zenginliklerini gün yüzüne çıkarma hedefi taşıyan "Anadoludakiler" projesinin tanıtım toplantısı İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kalkınma Ajansları ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yerel üretim ve kalkınmaya yönelik Anadoludakiler Destek Programı'nı başlattıklarını duyuyarak, "Kriterlerimiz çerçevesinde projeleri başarılı olan girişimcilerimizi, kooperatiflerimizi, usta ve zanaatkarlarımızı bu program ile destekleyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 'Yerel Kalkınma Hamlesi' vizyonumuz doğrultusunda, yerel üretim değerlerimizi yenilikle buluşturan, geleneksel değerlerden beslenen, sanayi ve teknolojiden güç alan bir yerel kalkınma modelini adım adım hayata geçireceğiz. Bölgesel potansiyelleri keşfederken, yerel ekonomilerimizi canlandıracağız. Bölgeler arasındaki eşitsizliği azaltırken, her kesimden insanımızın yaşam kalitesini yükselterek topyekûn kalkınmayı tesis edeceğiz" dedi.

YEREL ÜRÜNLER MARKALAŞTIRILACAK

Emine Erdoğan ise bu toprağın insanları olarak, tarihi sorumluluk üstlenip, parçası oldukları kadim hikayeye kulak verdiklerini vurgulayarak, "Hep birlikte bu hikayeyi, yaşadığımız dünyada yeniden anlamlandırma yolculuğuna çıkıyoruz. Bu projeyle Anadolu'muzun yerel ve geleneksel ürünlerini tanıtmayı, yeniliklerle günümüze taşımayı, vatandaşlarımız ve tüm insanlığın istifadesine sunmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, yerel ürünlerimizi markalaştırarak ve küresel pazarlara taşıyarak ulusal kalkınmayı desteklemeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

19 TEMMUZ'A KADAR BAŞVURULAR ALINACAK

Anadoludakiler Projesi kapsamında Samsun'da, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda "SOGEP-Anadoludakiler" proje teklif çağrısına çıkıldı. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından yapılan açıklamaya göre, program kapsamında ilk etapta 2 Temmuz'da videokonferans yöntemiyle bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecek. Paydaşların 5 Temmuz'a kadar proje ön tanımlama dökümanını doldurmaları talep edilirken, 19 Temmuz'a kadar da SOGEP-Anadoludakiler Programı projelerinin başvuruları alınacak.

Samsun Valisi Orhan Tavlı'dan gazilere vefa! Samsun Valisi Orhan Tavlı'dan gazilere vefa!

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Muhabir: NEJLA KAYA