KIDEM TAZMİNATI TAVAN RAKAMI BELLİ OLDU

Memur maaşlarındaki artış oranına bağlı olarak güncellenen yeni kıdem tazminatı tavanı, brüt 35.057 TL'den, 6 aylık memur enflasyon farkıyla birlikte 42 bin TL'ye yaklaşan bir değere ulaştı. 

Samsun'da nem yüzde kaç? Samsun nem oranı 21 Temmuz Pazar Samsun'da nem yüzde kaç? Samsun nem oranı 21 Temmuz Pazar

Haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,64 artış gösterdi. Bu durum, Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte 6 aylık memur enflasyon farkının yüzde 19,31 olarak netleşmesine neden oldu.

Enflasyon farkı, memur maaşları başta olmak üzere birçok ödeme kalemini etkiledi. Bu değişikliklerden biri de kıdem tazminatı tavan ücreti oldu. Güncellenen kıdem tazminatı tavan ücreti yeni rakamlarla belirlendi.

KIDEM TAZMİNATI TEMMUZ 2024 NE KADAR OLDU?

Temmuz 2024'te kıdem tazminatı tavan ücreti, Ocak 2024'teki brüt 35.057 TL üzerinden yüzde 19,31 oranında artışla güncellenecek. Ocak'ta uygulanan yüzde 49,25'lik memur maaş zammı ve binde 7,59 damga vergisi düşülmeden belirlenen tavan ücret, Temmuz ayında gerçekleşen enflasyon oranıyla yeni bir değere ulaşacak.

Bu artışla birlikte, kıdem tazminatı tavanı damga vergisi kesilmeden Temmuz 2024 itibarıyla brüt olarak 41.826 liraya yükseldi.

KIDEM TAZMİNATI TABANI ASGARİ ÜCRETİ BEKLİYOR

Kıdem tazminatı taban ücreti, asgari ücretle doğrudan ilişkilidir ve asgari ücretin artışına bağlı olarak değişir. Mevcut durumda kıdem tazminatı taban ücreti 20.002 TL olarak belirlenmişken, Aralık ayında açıklanacak yeni asgari ücretle birlikte bu rakamın artması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi %43,52 olarak öngörüldüğünden, eğer asgari ücret en az bu oranda artarsa, kıdem tazminatı taban ücreti de 20.002 TL'den yaklaşık 28.706 TL'ye yükselmiş olacak. Bu durum, çalışanların kıdem tazminatı hesaplamalarında kullanacakları minimum ücret seviyesini doğrudan etkileyecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: KAMU SON HABER