Türkiye, bugünden itibaren 3-4 gün sürecek ciddi bir sıcak hava dalgasının etkisi altına giriyor. İklim uzmanı Dr. Ümit Şahin ve Prof. Dr. Barış Önol'ın sıcak hava etkisine dikkat çekti. Önal'ın paylaşımını alıntılayan Şahin durumu "iklim felaketi" olarak nitelendirerek hükümet ve yerel yönetimlere acil durum ilan etme çağrısında bulundu. Şahin, yaşlılar ve risk grubundaki kişilere yönelik uyarılar yapılması gerektiğini, açık havada ağır işlerde çalışanlar ve sporcuların da dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ GÜN BOYUNCA MAKSİMUM SICAKLIKLAR

İklim bilimci Prof. Dr. Barış Önol ise yaptığı paylaşımda, sayısal hava tahmini simülasyonlarına göre önümüzdeki 3 gün boyunca (salı, çarşamba, perşembe) ulaşılacak maksimum sıcaklıkları açıkladı. Önümüzdeki günlerde sıcaklıkların İstanbul'da 36-38°C, perşembe günü ise Antalya ve Muğla'da 42°C'nin üzerine çıkması bekleniyor.

Uzmanlar, vatandaşların aşırı sıcaklara karşı tedbirli olmalarını ve güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalarını öneriyor. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Açık havada çalışan işçilerin ve sporcuların çalışma saatlerini yeniden düzenlemeleri ve sık sık su tüketmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.

Bedelli askerliğe yeni zam kapıda! İşte tarih Bedelli askerliğe yeni zam kapıda! İşte tarih

Vatandaşlar, sıcak hava dalgası süresince dikkatli olmalı ve yetkililerin yapacağı uyarıları yakından takip etmelidir. Bu süre zarfında, su kaybını önlemek için bol sıvı tüketmek ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak hayati önem taşıyor.

ALINTI: KARAR

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KARAR