İŞKUR'DAN PERSONEL ALIMI

Toplum Yararına Programlar (TYP) projesi kapsamında İŞKUR, bu yıl da okullar için personel alımı yapacak. Çeşitli pozisyonlara yapılan alımlarda başvurular bekleniyor. İŞKUR üzerinden başvurularını yapmak isteyen adaylar da tarih araştırmalarına hız verdi. 

TYP BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2023 TYP başvuru süreci hakkında tarih bilgisi netleşmedi. Başvuru sürecinin ayrıntılarının belli olması ardından programa, https://esube.iskur.gov.tr sitesinden veya İşkur şubesinden başvuru yapılabiliyor.

Emekliler oraya bile kabul edilmeyecek! Ünlü SGK uzmanından emeklileri kahreden haber Emekliler oraya bile kabul edilmeyecek! Ünlü SGK uzmanından emeklileri kahreden haber

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

2022 yılında yapılan alımlarda aranan şartlar şöyleydi:

Başvuru için kuruma kayıtlı işsiz olma, 18 yaşını tamamlamış olma, emekli ve malul aylığı almama, öğrenci olmama (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç) 
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri başvurabiliyor.
Çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin bir buçuk katını aşmaması isteniyor.
TYP'ye başvurduğu tarihte kişinin kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede 5510 sayılı Kanun'un 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamaları gerekecek.
TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP'nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek başvurular geçersiz sayılacak. 

TOPLUM YARARINA PROGRAM NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır. TYP'de haftalık çalışma süresi ise kırk beş saat.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN