TÜRKİYE'DE YENİ SALGIN ALARMI

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, klima kullanımının artması çocuklarda Legionella pneumophila bakterisi kaynaklı zatürre vakalarında önemli bir artışa sebep oldu.

Özellikle otel ve tatil köylerinde klima maruziyetine bağlı hastalıkların arttığını belirten Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özkaya, durumun şaşırtıcı ve endişe verici olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Özkaya, klima maruziyetiyle ilişkili olarak özellikle çocuklarda COVID-19'a oranla daha fazla zatürre görüldüğünü ifade etti. Özellikle otel ve tatil köylerinde konaklayan kişiler arasında, "beni klima çarptı" diyen neredeyse her iki kişiden birinde bu tür hastalıkların tespit edildiğini aktardı.

Son dönemlerde çocuklarda bronşit ve zatürre vakalarında belirgin bir artış yaşandığını ve bu durumun pandemi sürecinden sonra daha da dikkat çekici hale geldiğini belirtti.

Legionella pneumophila adlı bakterinin klimalardan üreyebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Özkaya, bu bakterinin özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerde ölümcül olabileceğini ve yaşlı ya da kronik hastalığı bulunan bireylerin bu konuda daha hassas olması gerektiğini hatırlattı.

Lejyoner hastalığının genellikle ılık sularda kolayca çoğaldığını ve bir binanın su dağıtım sistemlerinden yayıldığını açıklayan Prof. Dr. Özkaya, hastalığın havada asılı su damlacıklarının solunmasıyla bulaştığını belirtti.

Bu nedenle sauna, hamam veya kaplıca havuzları gibi sıcak sulardan gelen buhar damlacıklarının solunmasının önemli bir risk taşıdığını vurguladı.

Samsun'da kanlı düğün! 4 yaralı Samsun'da kanlı düğün! 4 yaralı

Klima kullanımında dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özkaya, klimaların düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini ve özellikle klimaların 22 derecenin altına düşmemesi gerektiğini tavsiye etti. Ayrıca, özellikle çocukların ve kronik hastalığı olan kişilerin klima kullanımına karşı duyarlı olmaları gerektiğini ekledi.

Yaz mevsiminde artan klima kullanımının sağlık açısından önemli riskler taşıdığını ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şevket Özkaya, vatandaşların bu konuda bilinçli hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber