Akaryakıta büyük indirim geliyor! Samsun güncel akaryakıt fiyatları Akaryakıta büyük indirim geliyor! Samsun güncel akaryakıt fiyatları

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Fahrettin Öztürk, ÖTV'den muaf araç alma hakkının sınırlandırılmasının engelliler için büyük hak ihlallerine yol açacağını belirterek, "Kazanılmış hakların kullanılamaz hale gelmesine karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz" dedi.

"İNSAN HAKLARI KAVRAMIYLA ÖRTÜŞMÜYOR"

Öztürk, tasarruf tedbirleri kapsamında engellilerin ÖTV’den muaf araç alma hakkını sınırlandırmaya yönelik hazırlıkların, tepkiye yol açtığını belirterek, "Çeşitli nedenlerle bir yerden bir yere gitmeleri zor olduğu için toplumsal yaşama yeterince katılamayan engellilerin araç alırken ÖTV muafiyeti hakkı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından hazırlanan Vergi Reform Tasarısıyla daha da sınırlanmak isteniyor. Engellilerin araçlarındaki ÖTV muafiyeti korunuyor dense de, düşünülen önlemlerle bu hakkın neredeyse kullanılamaz hale geleceği görülüyor. Birkaç yıldır belli çevrelerce özel tüketim vergisinin doğası tartışılacağına, bu tartışmaların engelliler üzerinden yapılmasını çağdaş düşünce ve insan hakları kavramıyla örtüşmediğini belirtmek isteriz" diye konuştu.

"DEĞİŞİKLERİ KABUL ETMİYORUZ"

Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: "Kamuoyuna yansıdığı şekilde, ÖTV muafiyetiyle alınan araçların 5 yıl sonra başkasına satılarak yeni araç alma hakkı 10 yıla çıkarılmaktadır. Bugünkü uygulamayla engelli, aracını 5 yıl sonra satarak yerine yeni bir araç alabilmektedir. Ülkemizdeki araçların ekonomik ömrü düşünüldüğünde 10 yıl sonra aracı yenilemesi çok daha zor, hatta olanaksız hale gelecek ve bu hakkı kullanamayabilecektir. Yine kamuoyuna yansıdığı şekliyle, bu araçların sahibi olan engellinin vefatı halinde, mirasçısı, alım sırasında ödenmeyen ÖTV’yi ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Kişinin vefatı üzerine kurgulanan böyle bir düzenlemenin hakkaniyet ölçüleriyle bağdaşmadığı açıktır. Yine kamuoyuna yansıdığı şekliyle, bir kimsenin ancak 3 kere bu haktan yararlanabileceği şeklindeki yaklaşımın da çağdaş insan haklarıyla bağdaşır yanı yoktur.
Ayrıca, kamuoyuna yansıdığı şekilde, araç alımında ÖTV muafiyeti yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal destek sağlaması düşünülmektedir. Ancak, kanımızca mevcut uygulamanın daha kolay ve uygulanabilir bir yöntem olarak korunmasında yarar bulunmaktadır.
Bu açıklamalardan sonra, uygulamada yapılacak değişiklikleri kabul etmeyerek, kazanılmış hakların kullanılamaz hale gelmesine karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Muhabir: ELÇİN ABDİK