CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mete Koca, SAOB Dönem Sözcüsü Cevat Öncü ile Sevdamız Samsun Platformu Genel Başkanı Nuri Seven; tarım arazisi ve heyelan bölgesi olarak raporları bulunan Kürtün Vadisi'nin rant iddiasıyla imara açılması konusunun gündeme gelmesine tepki gösterdi.

BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK  

Önceki gün komisyon toplantısında tartışmalara neden olan birinci derece tarım arazisi ve AFAD tarafından 'Bölgede Afete Maruz Bölge Alanı' olarak ilan edilen Kürtün Vadisi'nin imara açılmasıyla ilgili oy çokluğuyla kabul edilen madde bugün görüşülecek ve karara bağlanacak. Konuyla ilgili Hancıoğlu ve Koca rant iddiasında bulunurken, Öncü ve Seven de bölgenin imara açılmasının doğru olmadığını söyledi.

20230111-chp-samsun-milletvekili-neslihan-hancioglu-10-ocak-calisan-gazeteciler-gunumuzu-kutladi-216-a08144f6ac651478e705

FELAKETE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Büyükşehir Belediyesi'ni sert bir dille eleştiren CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "Türkiye’de böyle bir felaketin yaşadığı bir dönemde, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, birinci derece tarım arazisi olan ve heyelan alanı olan bir bölgeyi yeniden imara açmaya çalışması aymazlıktır. Ülkemizin bir bölgesi, imar rantının ve hatalı şehircilik politikalarının bedelini canlarıyla öderken, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili yönetimi utanmadan, sıkılmadan imar rantı peşinde koşuyor, yeni felaketlere davetiye çıkartıyor. İmara açmaya yeltendikleri bu bölge, afete açık bir alan. Bu sorumsuz tavır, Samsun’a ihanettir, Samsun’da felakete davetiye çıkaran bir aymazlıktır” dedi. 

mete koca

SAMSUN BUNU HAKETMİYOR

Kürtün Vadisi'nin imara açılmasıyla ilgili konuyu gündemine taşıyan İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mete Koca, "Samsun Büyük Şehir Belediyesi heyelanlı tarım arazisini imara açmaya hazırlanıyor. Yaşadığımız deprem sorumluluk sahiplerine ders olması gerekirken Malasef Mustafa Demir nasiplenmemiş. Samsun halkı ranta dayalı bu yönetimi hak etmiyor" dedi.

cevat öncü

BU NE ACELE?

Büyükşehir Belediyesi'nin neden acil olarak bu konuyu gündeme getirdiğini anlamadığını kaydeden Samsun Akademik Odalar Birlikteliği (SAOB) Dönem Sözcüsü Cevat Öncü de "Tarım arazilerinin sürekli imara yapılaşmaya açılması tasvip ettiğimiz bir şey değil. Aceleye gelecek bir iş hiç değil. Özellikle, böylesine büyük bir depremin yaşandığı günlerde, acılar çok daha tazeyken bu işlerde çok daha hassas olmak lazım. Buranın arazi ve zemin yapısı ile ilgili sorunların olup olmadığı konusu daha geniş inceleme konusu. Bence aceleye getirilmesi gereken bir konu değil. Üzerinde daha uzun daha detaylı çalışılıp, öyle karar verilmesi lazım. Bu ne acele diyorum. Ülkemizin gündemi başka, Samsun'un gündemi başka mı olur? Bu acil bir iş değil. Bekleyebilir bir iş. Detaylı raporlarla durum ortaya koyulup, meslek odaların fikri alınarak yapılması lazım" diye konuştu.

nuri seven

BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Yetkililerden bir açıklama beklediklerini söyleyen Sevdamız Samsun Platformu Genel Başkanı Nuri Seven ise şunları söyledi:

"Güzel ülkemizin, tüm dünyanın Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinden dolayı içi yanarken şehrimizde yaşanan gelişmeler üzüntümüze üzüntü katmaya devam ediyor. onbinlerce insan depremde göçük altında kalarak canından olurken, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Kürtün Çayı’nın etrafını imara açma çabalarına kayıtsız kalamazdık. Depreme karşı alınmayan önlemlerden dolayı yıkılan binalarda canlar yitip giderken, dere yatağının etrafını imara açmak ne kadar mantıklı? Ülke genelinde yıllarca yaşanan deprem felaketlerinden hala gereken dersler çıkartılmadı. Ayrıca daha Kahramanmaraş depreminin acısı içimizi yakarken, belediyede imar çalışması yapılması hatta bunu Kürtün Çayı üzerinde olması yaralara tuz basmaktan başka bir şey değildir. Sevdamız Samsun Genel Merkezi olarak konuyla ilgili en kısa sürede yetkililerden bir açıklama bekliyoruz."

kürtün

Deneyimli siyasetçi Erkan Akyüz: "En iyi hakem halk" Deneyimli siyasetçi Erkan Akyüz: "En iyi hakem halk"

MECLİSTEN GERİ ADIM BEKLENİYOR

Öte yandan tepkilerin art arda gelmesi üzerine bugünkü meclis toplantısında gündem maddesinin geri çekilmesi bekleniyor. 

Haber Kaynak: Merve İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.