Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Samsun’un en beğenilen yerlerinden bir tanesi Atakum… Gerek güzelliğiyle gerekse merkeze yakınlığıyla Samsun’a gelenlerin görmeden gitmediği Atakum’un isminin anlamının yıllar öncesine dayanan hikayesi merak uyandırdı. İşte tarihten gelen ilçe Atakum'un isminin anlamı... 

Köyler boşaldı zararlılar çoğaldı! Samsun'da kokarca ile mücadele vakti Köyler boşaldı zararlılar çoğaldı! Samsun'da kokarca ile mücadele vakti

MISIR KÖKENİNE DAYANAN TARİH

Atakum, kökenlerini eskiye dayayan bir ilçe olma özelliğiyle önem taşır. Samsun’un merkez ilçesi olan Atakum’da 300 bin kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Akdeniz’i aratmayacak plajlara ve sahillere sahip olan Atakum’un Mısır kökenine dayanan bir tarihe sahip olması ise özellikle Samsunlu vatandaşın dikkatini üzerine çekti. 

MISIR'DAN ATAKUM'A UZANAN HİKAYE

Atakum’un eski adı Matasyon’dur. Yüzyıllar önce Mısır asıllı meşhur Ermeni tütün tüccarlarına ait olan “Matossian” zamanla Atakum’a çevrilmiştir. Atakum o dönemler “Matossian Bahçesi” olarak da bilinirdi. 

Osmanlı zamanında Atakum bölgesinde; Mısırlı Ermenilerden olan Matossian ailesi yaşıyordu. Matosyan veya Mutasyon çiftliği olarak da bilinen bu yerlerde tütün arazileri vardı. Zamanla bu bölgelerin isimleri Matasyon olarak kısaltıldı ve günümüze Atakum olarak geldi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.