Samsun‘da tarihe yolculuk yapmak isterseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Tekkeköy Mağaraları. Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları adında da anlaşılacağı üzere Samsun’un Tekkeköy ilçesi sınırlarında yer alıyor. İşte Tekkeköy Mağaraları hakkında detaylar...

TARİHE YOLCULUK: TEKKEKÖY MAĞARALARI:

İlçe merkezine uzaklığı 14 km olan mağaralar , M.Ö 10.000 ila 60.000 yılları arasında insanların yaşamış olduğu en eski yerleşim yeri olarak biliniyor.

 Arkeoloji vadisi adı altında düzenlenen alan da o dönemin yaşayışını anlatan heykeller bulunuyor. Yine tarihi mekan içerisinde birde imitasyon müzesi yer alıyor.  Bu alan açık hava müzesi olmanın yanın da piknik ve mesire alanıyla ilçenin merkezinde tarih ve yeşilin büyüsüyle insanların dinlenebileceği muhteşem yer olma özelliği de taşıyor.

AK Parti Samsun'dan 7 yaşındaki Ömer Halis Şen'e anlamlı hediye AK Parti Samsun'dan 7 yaşındaki Ömer Halis Şen'e anlamlı hediye

Tekkeköy mağaraları dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden biri olması sebebiyle yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: Haber merkezi