Yılport Samsunspor lehine Avukat Hüseyin Melih Güneysu'nun şikayeti ile başlatılan ve Samsun Medya Grubu'nun gündeme getirdiği savcılık soruşturmasının yankıları sürerken, konu milletvekillerinin de gündemi oldu.

MİLLETVEKİLLERİ AÇIKLAMA YAPTI

TFF 1. Lig 2020-2021 sezonunda Yılport Samsunspor'un Süper Lig'e çıkmasının şike yapılarak engellendiği iddiası ile başlatılan soruşturma için Milletvekili Ahmet Demircan, "Samsun'un hakkının zayi olmaması için bize düşen ne varsa gerekeni yaparız" dedi. Orhan Kırcalı, "Güneysu’ya mücadelesi için teşekkür ederiz" derken, "Yusuf Ziya Yılmaz ise "Gasp edilmiş olan bir hak ortaya çıkarsa, biz Samsunspor'un haklılığının savunucusu oluruz." sözleriyle destek verirken, Erhan Usta, "Türk sporuyla ilgili temiz eller operasyonu bekliyoruz" açıklaması yaptı. Kemal Zeybek de "Şike varsa, bu konunun ortaya çıkması için TBMM'de araştırma önergesi vereceğim" diye konuştu.

iddia-kupur-810

8 MİLYON LİRALIK DEKONT DOSYADA

Amerika'da yaşayan Samsunlu Avukat Hüseyin Melih Güneysu'nun başvurusu sonrası, İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından başlatılan şike soruşturmasında, Adana Demirspor, Tuzlaspor ve Giresunspor maçları mercek altına alındı. 2020-2021 sezonu ile ilgili Avukat Güneysu, iki kulüp yöneticisi arasında yaşandığını iddia ettiği 8 milyon liralık banka dekontunu da Mahkemeye sunarken, söz konusu soruşturmaya ilişkin Samsun milletvekilleri şu açıklamalarda bulundu:

YARGI GEREKENİ YAPACAKTIR

AK Parti Milletvekili Ahmet DEMİRCAN: Soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğiz. Konuyu takip edeceğiz. Samsun'un hakkının zayi olmaması için, bize düşen ne varsa gerekeni yaparız. Böyle bir durum mevzubahis ise yargı gerekeni yapacaktır.

MÜCADELESİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ 

AK Parti Milletvekili Orhan KIRCALI: Adana Demirspor, Tuzlaspor ve Giresunspor'un şike yaptığı iddiası ile ilgili Avukat Hüseyin Melih Güneysu’nun başvurusuna "Kovuşturmaya yer olmadığına dair" karar verilirken, sunulan yeni delillerle yapılan itirazı İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği kabul etti. Süreç devam ediyor. Güneysu’ya mücadelesi için teşekkür eder, Samsunsporumuza yeni sezonda başarılar dilerim.

SAVUNUCUSU OLURUZ

AK Parti Milletvekili Yusuf Ziya YILMAZ: Gasp edilmiş olan bir hak ortaya çıkarsa, biz Samsunspor'un haklılığının savunucusu oluruz. Samsunspor'un haklılığı ile ilgili sonuna kadar bu süreçte arkasında oluruz.

TEMİZ ELLER OPERASYONU BEKLİYORUZ

İYİ Parti Milletvekili Erhan USTA: TFF 1. Lig'i 2020-2021 sezonunun 32. haftasında, Tuzlaspor – Adana Demirspor müsabakası öncesi Tuzlaspor’un 5 as futbolcusu kadro dışı kalmış ve teknik direktörün de görevine son verilmişti. O dönemde Adana Demirspor ve Yılport Samsunspor arasında Süper Lig mücadelesi yaşanıyordu. Samsunspor’un kıl payı kaçırdığı Süper Lig’e, Adana Demirspor çıkmıştı. Adana Demirspor maçı öncesi Tuzlaspor’da yaşanan tuhaf olaylar sonrası biz itirazlarımızı en yüksek sesle dile getirmiştik. Şimdi yine bu konuyla alakalı devam eden bir mahkeme süreci; şike olduğuna ilişkin çok ciddi iddialar ve sosyal medyada dolaşan dekontlar var. Aynı dönemde Samsunspor, maçlarını pandemi koşullarına uygun şekilde seyircisiz oynarken, Süper Lig mücadelesinde rakibi olan takımlar seyircili oynamış ve buna göz yumulmuştu. Ayrıca aynı sezon Play-Off’a kalan Samsunspor’un ilk mücadelesi olan Altınordu müsabakasına atanan hakemin de Samsun’un hafızasında çok derin yeri olan ve takımın 2. Lig'e düşmesinin sorumlusu olarak görülen kişi olması, bardağı taşıran son damla olmuştu.

Bu iki mesele için nasıl TBMM’de önergeler verip takipçisi olduysam, bu konunun da sonuna kadar takipçisi olacağım. Bu Samsun şehri ve Türk futbolu için son derece önemlidir. Eğer iddialar doğruysa, sadece bir futbol takımının değil, bir şehrin kaderiyle oynanmıştır. Bu konuların araştırılması, asla üzerinin kapatılmaması, sorumlularının cezalandırılması ve hakkı yenen tarafın hakkının ivedilikle teslim edilmesi gerekir. Tüm bu koşulları da göz önüne alarak, devam eden bu süreçle alakalı yürekli savcıları göreve davet ediyoruz. Yılport Samsunspor ve hatta Türk sporuyla ilgili temiz eller operasyonu bekliyoruz. 

ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERECEK

CHP Milletvekili Kemal ZEYBEK: O sezon Samsunspor önde giderken birden bire Adana Demirspor öne geçti. Burada Adana Demirspor korundu ve siyasi destek verildi. 2020-2021 sezonunda Samsunspor'a haksızlık, adaletsizlik yapıldı. Bu kent sahipsiz değildir. Samsunspor yıllardır neden buna maruz kalıyor. Şayet bu şike soruşturmasında varsa bunun temelinde bir delil, savcılığın bu işi takip etmesi lazım. Ortaya bir dekont konulmuş. Böyle bir şike varsa, bu konunun ortaya çıkması için TBMM'de araştırma önergesi vereceğim. Bunun takipçisi olacağım.

Haber Kaynak: Haydar ÖZTÜRK

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.