Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, tartışmalara neden olan lüks marka makam aracının kendisinden sonra göreve gelecek başkan için alındığını belirterek, "Bir ayağı mezarda olan bir adamım artık. Bunu kendine aldı deme durumuna niye düşürüyorsun kendini" diyerek kendini savundu. 

"İHTİYAÇ İÇİN ALDIK"

40 gündem maddesinin görüşüldüğü Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündem maddelerinin yanı sıra kamuoyunu meşgul eden ‘makam aracı’ konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Demir, muhalefete yüklendi. Demir, meclis toplantısında iddialara verdiği yanıtta "Aldığımız araçlardan bir Audi marka araç 6 milyon 700 bin TL. Vergi kaçırdı dediniz. Ne alakası var? Hukuki bir süreç bu, ticari bir konu. Bir şirket, vergi matrahında ihtiyacı varsa alır. İhtiyaç olmayan aracı kim ne yapsın? Dolayısıyla 6 milyon 700 bin TL’lik araç, 4 milyon gibi bir paraya mal oldu. Ben bu ticari kuralı belediye adına işlettim. Sadece konuşulan araçları almadık. Volvo marka bir araç daha aldık. 3,5 sene 600 mahalleye gittim. Ciple ya da Volvo ile mi gittim? Gitmiyorken aldım. Bunlar speküle edildiği için benden sonra gelen binsin diye aldım. Kendime değil Samsun’a, benden sonra gelecek başkan için aldım. Bir ayağı mezarda olan bir adamım artık. Bunu kendine aldı deme durumuna niye düşürüyorsunuz kendinizi. Şehrin ihtiyacı için aldık. Satsak en az 9 milyon eder, kar ederiz" dedi.

"KONU SAPTIRILIYOR"

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta ile Büyükşehir Belediyesi Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Ayhan Ayvaz'ın makam aracı ile ilgili gündeme getirdiği iddialara yanıt veren Demir, konunun saptırıldığını belirtti. Demir, şöyle konuştu: 
"Siz nereden bileceksiniz ki bir belediyenin şirketi kar eder ve oradan araç alır. Sizin belediyelerde böyle bir gündeminiz yok ki. Siz mevcut borcu ödeyemeyip, kurda kuşa ta festival alanına varana kadar hacizden başkasına kaptırmış bir belediyesiniz. Bunlardan ne anlarsınız ki. El insaf. 3,5 yıl içinde 1 yıl kiralık araca bindim. Bu araçları da kanser tedavisi görmeye başladıktan 3 ay sonra aldık. Bir şirket, vergi matrahında ihtiyacı varsa alır. İhtiyaç olmayan aracı kim ne yapsın. Dolayısıyla 6 milyon 700 bin TL’lik araç, 4 milyon gibi bir para mal oldu. Ben bu ticari kuralı belediye adına işlettim. Hani siz beni başarısız buluyorsunuz, seçime girip kazanacaksınız, sizin adayınıza aldım. Buraya kadar düştünüz değil mi? Benim 4 yılım doldu. Bundan sonra ne aracı kullanacağım. Böyle bir imkan doğdu ve biz de kullandık.”

"KREDİ TALEBİNE MHP'DEN RET"

Mecliste ayrıca yürütülmekte olan ve yapılacak projeler için kullanılmak üzere 570 milyon TL’lik kredi kullanım maddesi de oy çokluğu ile geçerken ilgili gündem maddesine CHP ve İYİ Parti'nin yanı sıra MHP Grubu'nun da ret oyu vermesi dikkati çekti.

Haber Kaynak: Haydar ÖZTÜRK

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.