ÇARŞAMBA'DA DEMİR USTALARI ÇIRAK BULAMIYOR

Havza'da kış lastiği denetimleri artırılacak Havza'da kış lastiği denetimleri artırılacak

Samsun’un Çarşamba ilçesinde faaliyet gösteren demir ustaları, çırak bulamamaktan yakındı. Şu anda aktif olarak çalışan demircilerin, son demirciler olabileceğini belirten esnaflar, yanlarında çırak olmadığı için mesleği sürdürecek kişilerin kalmayacağını söyledi. Günümüzde gençlerin 18 yaşına kadar eğitim-öğretim gördüğü ve bu yüzden hiçbirinin bu mesleğe başlamadığı vurgulandı.

"BU MESLEĞİ HEP BIRAKTILAR"

Çarşamba’nın Batı Yakası'nda faaliyet gösteren demirci ustası Efraim Akkuş, 50 yıldır bu mesleği yaptığını belirterek, ‘‘Geçimimi bu meslekle sağlıyorum. Çalıştıktan sonra tabii ki geçim sağlanır. Bizim kendi evimiz, yerimiz zaten vardı. Biz bunları bu meslekle kazanamazdık yani. Demircilikten sadece cep harçlığını çıkartırsın, başka bir şeyi yok. Benden sonra bu mesleği devam ettirecek birisi yok. Bu mesleği hep bıraktılar" dedi.

"KURBAN BAYRAMI'NDA YOĞUNLUK OLUYOR"

Batı Yaka'daki yedi demirciden sadece kendisinin kaldığını söyleyen Efraim Akkuş, eskisi gibi rağbet olmadığı için demir ocağında yalnızca cep harçlığını çıkartabilecek kadar çalıştığını belirtti. Emekli olmadığına da değinen demirci ustası, Kurban Bayramı dönemlerinde yoğunluk yaşandığını ifade etti.
Akkuş, bıçakları 15 TL'ye, baltaları ise 50-60 TL’ye bilediklerini sözlerine ekledi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.