SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Kavaklı Mesut Sökmen (35), son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle yok olma ile  karşı karşıya kalan ve geleneksel el sanatları arasında yer alan bakır işçiliğini yaşatıyor. Sökmen, kendisine gelen ham bakır levhaları işliyor, o levhalara şekil verip birer sanat eserine dönüştürüyor. Bakır saat, semaver, şamdan, tabak ve kişiye özel her türlü istenilen ürünü yapan Sökmen, “Bu iş sabır, emek ve göz nuru isteyen bir sanat dalı. Ben de Kavak’ta bu mesleği yaşatmaya çalışıyorum” dedi.

''HEDEFİM KAVAK'A BU İŞÇİLİĞİ GELİŞTİRMEK VE BÜYÜTMEK'' 

Bir yandan ailesinin geçimini sağlamak, bir taraftan da unutulmaya yüz tutmuş bu mesleği gelecek nesillere taşımaya çalıştığını belirten Mesut Sökmen, ”Çocukluğumdan beri bu mesleğe ilgim vardı. O nedenle işimi çok seviyorum. Bu arada vatandaşlarımızın atalarından, dedelerinden kalma evlerindeki eski bakırlarında bakım ve onarımlarını yapıyoruz. Bakır elimizde dövdükçe güzelleşen ve şekil alan bir maden. İşledikçe ortaya çıkan eser beni inanılmaz mutlu ediyor. Bir çalışmamız ortalama 6-7 saat sürüyor. Her ürün ayrı ayrı özenle işlendiği için oldukça zaman ve emek alıyor. Hedefim Kavak’a bu işçiliği geliştirmek ve büyütmek. Vatandaşlarımızın da yaptığımız işlerimizi gelip görmelerini hatta üretim aşamaları izleyerek bu mesleği sevmelerini, ilgi duymalarını sağlamayı amaçlıyorum" diye konuştu.

Samsun'da fındık bahçeleri mercek altında! Zararlılarla mücadele Samsun'da fındık bahçeleri mercek altında! Zararlılarla mücadele

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.