GÖZALTINA ALINAN KİŞİ SAYISI 310'A YÜKSELDİ

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalışan ve düzenledikleri sahte faturalarla 3'üncü kişiler üzerindeki paravan şirketlerden, haksız kazanç sağladıkları iddia edilen şüphelilere yönelik, aralarında Samsun'un da bulunduğu 29 ilde düzenlenen 'Demir Yumruk' operasyonunda gözaltına alınan kişi sayısı 310'a yükseldi.

500 MİLYONLUK ZİYNET EŞYASI

Operasyon kapsamında 8 bin 690 banka hesabında bulunan mevduata, 261 taşınmaza, biri uçak olmak üzere 328 araca el konuldu, 39 şirkete kayyum atandı. Operasyonda, ayrıca 500 milyon liranın üzerinde para ve ziynet eşyası ele geçirildi. Üç ayrı suç grubuna yönelik yapılan ve şu ana kadar 310 şüphelinin gözaltına alındığı soruşturmada, şüphelilerin Türkiye genelindeki demircilik sektöründe "fiyat belirleme" noktasında oldukları tespit edildi.

4 TIR MALZEME ELE GEÇİRİLDİ

Gözaltına alınan şüphelilerin Ankara'ya gönderilmesinin ardından, operasyon kapsamında 95'i şirket olmak üzere 470 adreste yapılan aramalar da tamamlandı. Söz konusu yerlerde yapılan aramalarda, 53 milyon lira, 2 milyon 456 bin dolar, 161 bin avro, 402 milyon lira değerinde mücevher ile 12 ruhsatsız tabanca ve bin 51 dijital materyal ele geçirildi. Ayrıca suç örgütlerinden ele geçirilen evrak ve belgeler de 4 TIR'a yüklenerek Ankara'ya getirildi.

İFADELER ALINIYOR

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin haricinde, bilgi sahibi 455, ikmalen şüpheli 244 ve 8'i müşteki olmak üzere 707 kişinin ifadeleri alınmaya başlandı. Operasyonun ardından soruşturmanın derinleştirilerek sürdürüleceği, demir çelik sektöründeki bazı firmaların mercek altına alındığı ve şüpheli ifadeleri, elde edilecek yeni delil ve belgeler doğrultusunda yeni gözaltıların olabileceği öğrenildi. Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Demir Yumruk' operasyonu kapsamında İskenderun'da Erol Evcil de (Eşrefoğlu) gözaltına alınmıştı. Evcil, ifadesi alınmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.