Karadeniz'den ilginç bir ölüm haberi geldi. Hamsi avlamak için Rusya açıklarına giden Eminoğulları 4 isimli balıkçı teknesi, Soçi açıklarında avlanmaya başladı. Teknedeki 6 mürettebat, ambar kısmında çalıştıkları esnada hamsi gazından dolayı zehirlendi. Ölen 3 Türk balıkçının cenazeleri Ünye Limanı'na getirildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HAMSİ GAZI NEDİR? 

Hamsi gazı, hamsinin sindirim sisteminde bulunan ve insanlarda zehirli etkilere neden olan bir gazdır. Hamsinin sindirim sistemine zarar veren bakteriler tarafından üretilen bu gaz, özellikle hamsinin bozulmuş veya taze olmayan şekilde tüketilmesi durumunda ortaya çıkar.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Altınok, hamsi gazına açıklık getirdi.

“Hamsi gazı denilen bir gaz yoktur” diyen Altınok, “Otopsi sonucunu beklemek gerekir. Hamsi gazı denen bir gaz yoktur. O gazlar hamsiye özgü de değildir. Bütün balıklar ve canlılar olsun çürümeye başladıkları zaman anoromik ortamda bakterilerin salgılaması ve proteinlerin parçalanmasına bağlı olarak oluşan gazlar vardır” dedi.

HAMSİ GAZ YAPAR MI?

Hamsi balığı, herhangi şekilde gaz oluşumu yapmaz. Ancak taze olmayan balıklar tükettiğinizde mideniz bunu haber vermek için gaz oluşturur.

Hamsinin doğru şekilde saklanması, uygun derecelerde pişirilmesi ve tüketim tarihi geçmiş ürünlerden kaçınılması önerilir.

Samsun'da korkunç kaza! 3'ü çocuk 8 kişi yaralandı Samsun'da korkunç kaza! 3'ü çocuk 8 kişi yaralandı

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.