Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, yabancı firmanın 80 liradan fındık alacağını duyurmasını "TMO'nun önünü kesmek" olarak yorumladı. 

FİYATI DEĞERLENDİRDİLER

Tekel konumundaki yabancı firma, tüccarlara ve fabrikalara faturalı olarak 80 liradan fındık alacağını duyurdu. Firmanın açıkladığı fiyatı değerlendiren Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, "İleriki süreçte TMO'dan fındık almamak ve TMO'nun önünü kesmek için böyle bir fiyat açıkladı" dedi. Ergün ise fındık fiyatlarının canlanmaya başladığını fakat üreticinin yabancı firmaya yönelmemesi için paranın erken ödenmesi için TMO'ya çağrıda bulundu.

ÜRETİCİYE TAVSİYE

Gürkan Sarıkaya ile Kanal S Ana Haber 1 Aralık Cuma Gürkan Sarıkaya ile Kanal S Ana Haber 1 Aralık Cuma

"Bu firma rekoltenin tutmayacağını, fındığımız az olduğunu anladı" diyen Avcı, "Fındığın 100 lirayı geçeceğini biliyor. Vatandaşın da TMO'ya yöneldiğini gördü. İleriki süreçte TMO'dan fındık almamak ve TMO'nun önünü kesmek için böyle bir fiyat açıkladı. Ama çiftçimize tavsiyemiz var. Çiftçimizin tercihini TMO'dan yana yapmasını istiyoruz. Yok günümüzde yanımızda olan TMO'nun olalım. Bir sonraki sezonda rekolte yüksek olduğu zaman arada fark açıldığı zaman yanlarında yine TMO'yu bulacaklar. Bu geçici bir süreç. Rekolte düşüklüğü devamlılık arz eden bir konu olmayacak" dedi.

PİYASA CANLANMAYA BAŞLADI

Ergün de fındıkta tekel konumundaki yabancı firmanın önünü tıkamaya çalıştığını belirterek şunları söyledi: "Piyasada fındık fiyatları canlandı. Tüccar şu anda 80 liradan alıyor. Biz başından beri rekoltenin düşük olduğunu fiyatın da 110 lira olması gerektiğini söyledik. Ama şu anda her şey belli olmaya başladı. Fındık fiyatı 100-110 lirayı bulacaktır. TMO parayı bir ay sonra verdiği için vatandaş da tüccara yöneldi. Üreticinin de peşin paraya ihtiyacı var, beklemek istemiyor. O yüzden TMO'ya vermiyor. Bu ayın sonu borçları ödeme zamanı. Fındığın yabancıların eline düşmemesi için TMO hem fiyat yükseltmesi hem de üreticinin parasını daha erken vermesi gerekiyor."

ELVAN İLHAN 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.