SAMÇEP Sözcüsü Adnan Korkmaz, Kavak ilçesi Köseli, Bekdemir ve Karapınar mahalleleri sınırlarında, 38 bin 152 metrekarelik ormanlık alanın, bir çimento şirketine ait taş ocağı ve kırma-eleme-yıkama tesisi kurulması amacı ile yok edildiğini öne sürerek, "Ormanlarımız korunması gerekirken birilerinin para kazanma hırslarıyla yok edilmektedir" dedi.

AĞAÇ KESİMİNE BAŞLANDI

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Mecidiye Caddesi'nde düzenlenen basın açıklamasında Kavak ilçesi Köseli, Bekdemir ve Karapınar sınırlarındaki ormanlık alana kurulması için izin verilen taş ocağını protesto etti. SAMÇEP Sözcüsü Adnan Korkmaz, taş ocağı ve tesisin kurulması durumunda bölgenin zengin orman dokusu ve 7 mahallenin su ihtiyacının karşılandığını su kaynaklarının zarar göreceğini öne sürerek, "Ağaç kesimine başlanılan bölge, içme ve sulama su kaynaklarının üzerinde bulunmaktadır. Orman kesimine müsaade edilmesi ve sonrasında taş ocağı ve tesisin çalışmaya başlaması durumunda su kaynakları, tarım arazileri ve yaşam alanları zarar görecektir. Ayrıca ülkemizde bir deprem gerçeği varken ve bunun acılarını ülke halkı olarak defalarca yaşamışken kuzey doğu Anadolu fay hattı üzerine taş ocağı yapılmak istenmesi de ayrı bir akıl ve bilim dışı uygulamadır" diye konuştu.

'ÇALIŞMALARI DURDURUN' ÇAĞRISI

Bölge halkının hukuki mücadelesi devam ederken Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaç kesimine başlandığını iddia eden Korkmaz, "Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaç kesimlerinin yapılmaya başlanılmasının arkasında kimler var? Ağaç kesimini gerçekleştiren aynı Orman İşletme Müdürlüğü taş ocağı açılmak istenen alanın hemen alt tarafına 2019 yılında gelir getirici meyve fidanlığı yapmış, yine aynı bölgeye hatıra ormanı oluşturmuştur. Dün bunları yapan Orman İşletme Müdürlüğünün bugün ormanlarımızı yok etmesinin arkasında hangi gerekçeler var? Ayrıca Kavak Köseli Mahallesi sınırları içerisinde üretim faaliyeti devam eden çimento fabrikası, açılması planlanan bu taş ocağına çok yakındır. Zaten çevreye oldukça zarar veren çimento fabrikasına taş ocağı gibi yeni zararlı tesisler eklendiğinde bölgedeki tüm sulak alanlarının, yeraltı sularının, tarım, orman ve hayvancılık faaliyetlerinin, insan yaşamının olumsuz etkilerinin daha da artacağı görülmektedir. Köseli, Karapınar, Bekdemir, Germiyan ve Şeyhli mahalleleri halkı başta olmak üzere tüm Kavak halkının sağlıklı bir çevrede huzur içerisinde yaşama hakkına saygı duyarak yanlarında olacağız ve biz yaşam alanlarımızı koruyanlar olarak Orman Kesiminin ve şantiye kurma çalışmalarının acilen durdurulmasını ve verilen izinlerin iptal edilmesini talep ediyoruz."

AK Parti Samsun'dan 7 yaşındaki Ömer Halis Şen'e anlamlı hediye AK Parti Samsun'dan 7 yaşındaki Ömer Halis Şen'e anlamlı hediye

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Muhabir: ELVAN İLHAN