Samsun'da aralarında Akademik Odalar Birlikteliği, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Baro Çevre Komisyonu başkanlarının da bulunduğu STK temsilcilerinin, Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulmasıyla ilgili görüş bildirmesi engelendi.

DEMİR TALİMAT VERDİ

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği Sözcüsü Cevat Öncü, İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak, Mimarlar Odası Samsun Şubesi Kent İzleme Komitesi Üyesi İshak Memişoğlu, Samsun Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Fatih Yıldıran ve Kurupelit Marina Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit, Atakum ilçesindeki Yat Limanı'nın doldurulması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Komisyon Toplantısı'nda görüşülen gündem maddesi hakkında görüş bildirmek istediklerini fakat Başkan Mustafa Demir'in talimatıyla içeri alınmadığını iddia etti.

KİBARCA KOVULDUK

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Kent İzleme Komitesi Üyesi İshak Memişoğlu, "Halkın iradesiyle işlemlerin yapıldığı bir noktadayız. Komisyonlar, meclise gelen konuları inceleyen, irdeleyen detaylarıyla araştıran ve bu araştırmayı yaparken de konunun uzmanlarıyla, kurumlarıyla istişare etme zorunluluğunda olan bir kurum. Bu hal böyleyken bizler de konunun uzmanları olarak Yat Limanı'nıyla alakalı Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilgili komisyonunu bilgilendirmeye geldik. Fakat kapıdaki görevliler bu birleşmeye mahsus olmak üzere meclis üyelerinden başka kimsenin alınmayacağını ifade ettiler. Daha sonra meclis başkanı Sayın Nihat Soğuk ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde Sayın Mustafa Demir’in bu talimatı verdiğini öğrendik. Sayın Soğuk meclis üyesi Hasan İpek’i işaret ederek 'Sayın İpek’e konuyu söylemişsinizdir. Onun vasıtasıyla görüşleriniz buraya aktarılır' şeklinde hiç de demokratik olmayan bir tavırla bizi kısaca kovdular. Dolasıyla bu tutum aslında Büyükşehir Belediyesi’nin kenti yönetim anlayışının bir göstergesi. Burada görüşülen konular hakkında uzman görüşler eğer buraya monte edilmezse, uzman görüşler burada alınmazsa sağlıklı kararların alınamayacağını bir kere daha ifade etmek istiyoruz" dedi.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Samsun Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av. Fatih Yıldıran da konuyla ilgili görüş bildirmek için geldiklerini belirterek, "Bu toplantılarda hem tahammül gereği hem uygulamalar gereği hem de hakkında alınmış bir gizlilik kararı yok. Bugüne mahsus STK’ların temsilcilerinin toplantıya alınmayacağı söylendi bize. Bu anlayışı kabul etmediğimizi açıkça söylemek isterim. Ne yapılırsa yapılsın Samsun Barosu’nun bu hususun takipçisi olacağını burada bir kez daha belirtmek isterim. 

"NEDEN BİZİ AYRI TUTUYORSUNUZ?"

Amaçlarının Kurupelit Marina bölgesinin doldurulmasıyla ilgili konuda söz hakkı talep edip meclis üyelerini bilgilendirmek olduğunu dile getiren Kurupelit Marina Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit, "Şu ana kadar normalde katılım serbestliği olan toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından 'Bugün kimse girmeyecek' talimatı verilmiş. Bizim geleceğimizi duyduğu için Meclis Başkanı Sayın Nihat Soğuk bunu bize kibarca bildirdi. Komisyondaki arkadaşların bilgilendirilmesi teknik açıdan önemliydi. Sayın Mustafa Demir’e buradan sesleniyorum. Bilimden korkmayın, bilimsel görüşlerden korkmayın. Bilimden uzaklaştıkça bilimsel görüşlere de sırtınızı dönüp koptukça bu Samsun’a da bu ülkeye de hayır gelmeyecektir. Hep beraber iyi şeyler yapmanın yolu varken neden bizleri bu tür şeylerden ayrı tutarak ve yalnızca kendi bildiğiniz şeyleri ve çoğu da yanlış olmasına rağmen ısrar ediyorsunuz? Anlamıyoruz."

NEJLA KAYA

Samsun'da 16 bin 400 adet makaron ele geçirildi Samsun'da 16 bin 400 adet makaron ele geçirildi

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.