Samsun Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Murat Aydın, Kenan İşman, Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı (SESOB) Hacı Eyüb Güler’i ziyaret ederek sorunlarını anlattı destek istedi. 

DOSYAYI TESLİM ETTİLER

Staj ve çıraklık sigortası mağduriyeti ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü ziyarette staj ve çıraklık mağdurları temsilcileri, dosya teslim ederek, dosyanın TESKOB Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e ulaştırılmasını istediler. Başkan Hacı Eyüb Güler, oda olarak staj ve çıraklık mağdurlarına destek vereceklerini söyledi.  

EMEKLİLİKTE İŞE YARAYACAK DENİLDİ

Ziyaretten sonra bir açıklama yapan Samsun Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Murat Aydın, meslek liseleri ve çıraklık eğitim okullarında 12 yaşından itibaren çırak olarak, 15 yaşında da stajyer olarak çalışma hayatına başladıklarını ancak bir işçi gibi çalışmalarına rağmen, kendilerine öğrenci muamelesi yapıldığını iddia etti. Başkan Aydın, ”Meslek Liseleri ve Çıraklık okullarında staj ve çıraklık başlama tarihinde ilk işe girişte SGK tescil kartları verilerek, sigorta girişlerimiz yapıldı. Öğretmenlerimiz 'bu sigorta başlangıcının faydasını göreceksiniz' demişlerdi. Fakat ilerleyen dönemlerde dönemin hükümetlerince çıkarılmış olan yasalar ile SSK giriş tarihlerimiz yatırılan primlerin sadece meslek hastalıkları, iş kazalarını karşılayacak kısa vadeli koldan yatırılmasından dolayı emeklilikte sigorta başlangıcına sayılması engellenmiştir” dedi.

SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ

Staj ve Çıraklık mağdurlarını EYT çıktıktan sonra ortaya çıkan bir grup olarak düşünülmemesini vurgulayan Aydın, ziyarette bunu örnekleriyle Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler’e de anlattıklarını söyledi. EYT’nin mazisinin 23 yıl, kendilerinin ise 36 yıla dayandığını belirten Aydın, şöyle devam etti: “Hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. E-Devlet’te gözüken ilk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de geçecek şekilde kabul edilmesini talep ediyoruz. O gün itibariyle bizim bilgimiz dışında eksik yatan primlerin sorumlusu biz değiliz, bu sorunu çözmek siyasilerin ve sosyal devletimizin boynunun borcudur. Sanayinin gelişmesi için de önemli olan bu sorunun çözülmesi için esnafların Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den destek bekliyoruz. Mücadelemizi başarıncaya kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

ELVAN İLHAN 

Aralarında Samsun da var! 46 ilde eş zamanlı "Çengel-3" operasyonu Aralarında Samsun da var! 46 ilde eş zamanlı "Çengel-3" operasyonu

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.