Şeker-İş Sendikası Başkanı Türe, Çarşamba Şeker Fabrikası'nın yeniden hizmete gireceğine dair iki yıldır sözler verilmesine rağmen, fabrikanın bir türlü hizmete girmediğini belirterek "Kandırıldık" dedi.

'SANTRALE TEPKİLERİ  AZALTMAK İSTEDİLER'

Türe, verilen sözlere rağmen fabrikanın üretime geçmemesi nedeniyle, çiftçilerin artık bölgede şeker pancarı ekimi yapmadıklarını söyleyerek, Samsun Medya Grubu'na yaptığı açıklamada "Şeker Fabrikası'nın açılacağını söyleyerek Çarşamba ilçesinde yapılan Biyokütle Santraline olan tepkileri azaltmak istediler diye düşünüyoruz artık. Zira bu iki yılda, fabrika istenseydi hizmete girerdi. İki yıldır fabrikanın üretime geçmesi ile ilgili hiç bir gelişme olmadı. Bu iki yılda ise biyokütle santrali çalışmaya başladı" dedi.

'5 MİLYON DOLAR HEBA OLDU'

Çarşamba Şeker Fabrikası'nın hizmete gireçeğinin söylendiği süreçte tesise 5 milyon dolar harcanarak revizyon yapıldığını ancak bu paranın da iki yıl içinde heba olduğunu vurgulayan Şeker-İş Sendikası Başkanı Türe, şuan fabrikanın fındık deposu olarak kullanıldığına da dikkati çekti. Türe, konuyla ilgili şöyle konuştu:
"Sözler tutulmadı. Fabrika açılacak diye 50 bin ton pancar ekildi ilk yıl. Bu pancarlar fabrika açılmayınca Kastamonu'ya gitti. Şuan pancar ekimi 8-10 bin tona düştü. Üretici fabrikaya pancar üretimi yapacaktı ama olmadı. Fabrikada depoların iki tanesi fındık deposu olarak kullanıyor. Bu depolarda eskiden şeker vardı. Bu fabrika iki yıl içinde istenilseydi açılırdı. Biz de fabrikanın çalışacağına inandık. Kandırıldık diye düşünüyorum."

Haydar ÖZTÜRK

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.