Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, şeker fabrikasıdaki makinelerin sökülerek başka yere taşındığı iddiasını kesin bir dille reddetti.

TEPKİSİNİ DİLE GETİRDİ

Şeker-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Sinan Türe ise fabrikadan götürülen makinanın sıfır olduğunu iddia ederek, tepkisini dile getirdi.

"İŞÇİ LOJMANLARI YENİLENDİ"

Çarşamba Şeker Fabrikası içinde bulunan makinaların başka fabrikalara nakledildiği iddiası gündeme geldi. Kanal S ekranlarında Barış İpek'in sunduğu ana haber bültenine telefonla bağlanarak iddialara yanıt veren Başkan Doğan, "Çarşamba Şeker Fabrikası'nın yeniden faaliyete geçmesi için yapılan toplantılar, girişimler ile gelinen aşama ve revizyon çalışmaları ortadadır. Bu çalışmalar kamuoyunun önünde yapılmış olup bugünkü tutarı en az 75 milyon TL'yi bulmaktadır. Çarşamba Şeker Fabrikası'nın açılması için lojmanının olması gibi bir zorunluluk da yoktur. Ayrıca bu lojmanlar işçi misafirhanesi olarak kullanılmamakta, işçi lojmanı fabrika alanında olup yenilenmiştir. Lojmanların olduğu alan ile fabrika alanının da alakası yoktur ikisi farklı yerlerdedir" dedi.

"MAKİNELER BAKIMA GÖNDERİLDİ"

"Şeker Fabrikası'nın içindeki parçaların sökülerek başka fabrikalara taşındığı iddiası da büyük bir yalandır" diyen Doğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:  "Haberde yer alan makina parçaları, difüzyon dişli kutularıdır. Bunlar her yıl kampanya döneminde Eskişehir Makine Fabrikası'na gönderilir, bakımı yapılır, diğer şeker fabrikalarının  olası arızai durumlarına acil müdahale yapılabilsin diye bekletilir. Kampanyalar (pancar işleme dönemi) bittikten sonra da yeniden Çarşamba Şeker Fabrikası'na gönderilir. Bu durum yıllardır tekrar eden genel bir durumdur. Bizim amacımız, tüm çalışmamız ve hayalimiz Çarşamba Şeker Fabrikası'nın yeniden faaliyete geçmesidir. Üç yıl öncesinde fabrika konusu hiç konuşulmazken bugün herkesin gündemindedir. Bugün yaşanan günlük kısır tartışmalara inat Çarşambamız için bildiğimiz yolda çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"SIFIR OLARAK GETİRİLDİ"

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan'ın fabrikaya ait lojmanların TOKİ'ye devredilmesi ve fabrikadan Eskişehir'e gönderilen makina ile ilgili açıklamalarına yanıt veren sendika başkanı Sinan Türe ise şunları söyledi:
"Eskişehir'e bakım için gönderildiği açıklanan makine, 2020 yılında sıfır olarak getirilen ve hiç kullanılmamış bir makine. Hiç kullanılmayan, sıfır bir makine bakım için neden gönderiliyor? Kaldı ki eğer fabrika çalışacaksa bu makinenin gitmemesi gerekiyor. Bu nedenle bakım için gönderildiği açıklaması gerçeği yansıtmıyor. Ve her fabrikanın lojmanları vardır. Fabrikadan önce lojman şarttır. Orada 22 ailenin kaldığı işçi yatakhanesi fabrika içinde. Bu aileler fabrika içinde yaşıyor. Fabrikanın aktif olduğu zamanlarda 90 daire doluydu. Fabrika eğer açılacaksa orada 90 daireye ihtiyaç var demektir. Çarşamba Şeker Fabrikası'nda çalışacağı söylenen mühendisler de gelmedi. Onlar da Ankara'da göreve başladı."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.