Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Kurupelit Yat Limanı'nda bulunan itfaiye alanını satışa çıkarmasıyla halkın cezalandırıldığını öne süren Türkiye Mimar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Samsun İl Koordinasyon Kurulu, Başkan Mustafa Demir ve kararı onaylayan meclis üyelerine 'yanlıştan dönün' çağrısı yaptı.

ÖNÜ AÇILMIŞ OLACAK 

Samsun'da 15 yaşındaki çocuk parkta kan döktü Samsun'da 15 yaşındaki çocuk parkta kan döktü

Atakum ilçesinde iki kez mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen otel projesinin yapılacağı itfaiye alanının satışına bir tepki de TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu'ndan geldi. TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin oyçokluğu ile aldığı kararla Kurupelit Marina’nın önünde bulunan itfaiye binası ve düğün salonunu satışa çıkarılmasını protesto etti. İKK Sekreteri Akın Ömür, “Atakum sahilinde halkın son nefes alacak yeri olan yeşil alan, düğün salonu ve itfaiye hizmet binasının yer aldığı arsa; imar tadilatı ile otel alanına çevrilerek hemen bitişiğinde bulunan amfi tiyatro ve rekreasyon alanlarının özel mülkiyete geçirilmesinin önü açılmış olacaktır. Bu alanlar Samsun halkının malıdır. Halkın malı Belediye Meclisi’nin çoğunluk kararı ile satışa çıkarılamaz, bu satış ile Samsun halkına ceza hiç verilemez” dedi.

SESİMİZİ DUYUN

Söz konusu imar değişikliğine karşı açılmış davalar ve iptal kararlarının olduğunu hatırlatan Ömür sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önce yaşanmış pek çok benzer örneklerinde gördüğümüz gibi, küçük dokunuşlarla, aynı amaca yönelik plan değişiklikleri dayatılmaktadır. İşte bu gelinen noktada budur. Arkasından da bu alanın doldurulması ve satışı gelecektir. Bizler memleketin, memleketini seven, memleketin mimarları, mühendisleri diyor ki, Samsun İKK (İl Koordinasyon Kurulu) olarak kendisi de bir mimar olan, meslektaşımız üzgünüm buradan meslektaşımız Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Samsun Büyükşehir belediyesi meclisine bu kararda oyları olan meclis üyelerini bir an önce bu yanlıştan dönmeye, halkın ihtiyacı olan kamu alanlarını yine halka bırakmaya, 28 Temmuz 2023 Cuma günü 171 milyon TL bedelle açılacak olan satış ihalesini de iptal etmeye davet ediyoruz. Lütfen Samsun büyükşehir belediyesi sesimizi duy ve bu ihaleyi iptal et. Halkın olan malını lütfen halka bırak. Kamunun malı halkındır, satılamaz.”

GÖZDE ARI 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.