30 İLDEN 96 AT 

Canik Belediyesi, rahvan atlar arasında çevikliği ve kendine ait yapısıyla ön plana çıkan 'Canik Atları’nın tanıtılması ve biniciliğin yaşatılması adına Rahvan At Yarışları Festivali düzenledi. 30 ilden 96 binicinin katıldığı ve 9 farklı kategoride büyük heyecana sahne olan yarışlarda, derece elde eden biniciler ödüllerin sahibi oldu. 

BAŞKAN SANDIKÇI AT ÜSTÜNDE

Yarışmalar öncesinde, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ata binerek vatandaşları selamladı. Ardından yarışlarda derece elde eden binicilere ödüllerini takdim eden Başkan Sandıkçı, Canik atlarının bilinirliğini artırmak ve ata sporu rahvan biniciliğin yaşatılması adına ilçede çok özel ve anlamlı bir programa imza attıklarını ifade etti. Türk milletinin hayatında atın özel bir konumu olduğunu işaret eden Başkan Sandıkçı, Canik Belediyesi Rahvan At Yarışları Festivali’yle ilçede yetişen ve rahvan atlar arasında kendine ait belirgin özellikleriyle dikkat çeken Canik Atları’nın tanıtılmasına ve ata sporun rahvan biniciliğin yaşatılmasına yönelik katkı sunduklarını ifade etti. Başkan Sandıkçı, “Canik’imizde düzenlediğimiz bu güzide festivalimizle, geçmişten günümüze tarihi öneme sahip olan at yetiştirme kültürünü ve geleneklerimizi yaşatmak adına büyük bir adım attık. Canik Atları’nın ve rahvan atların tanıtılmasına, nesillerimizin ata sporumuz rahvan biniciliğine olan ilgililerini artırmaya yönelik katkı sunmuş olduk” dedi.

BİNİCİLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ 

Canik Belediyesi Rahvan At Yarışları’na katılan biniciler, Canik Belediyesi tarafından Dereler Mahallesi’nde özel olarak kurulan hipodromda birincilik için kıyasa mücadele etti. Heyecan ve rekabete sahne olan yarışlarda, ‘baş koşu’, ‘baş altı’, ‘büyük orta’, ‘küçük orta’, ‘deste’, ‘4’lü taylar’, ‘3’lü taylar’, ‘2’li taylar’ ve ‘yerli dörtnal yarışı’ olmak üzere toplam 9 kategoride ödüller verildi. Yarışlarda birinci olan ve derece elde eden biniciler ödüllerini, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı’nın elinden aldı. Yarışlara katılan biniciler ve vatandaşlar, geleneklerin yaşatılması adına ilçede gerçekleştirilen etkinlikler ve programlardan dolayı Başkan İbrahim Sandıkçı’ya teşekkür etti. 

Canik Belediyesi Rahvan At Yarışları Festivali’ne, ayrıca AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, AK Parti Canik İlçe Başkanı Mahmut Gençay, Canik Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, biniciler, rahvan at yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

Samsun'da çalı süpürgesi teknolojiye direniyor Samsun'da çalı süpürgesi teknolojiye direniyor

NEJLA KAYA 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.