Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle eğitim-öğretime verilen aranın ardından deprem bölgesi dışındaki 71 ilde, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve liselerde öğrenciler bugün dersbaşı yaptı. Samsun'da ise Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında, kurumların misafirhanelerinde, oteller ve evlerde konaklayan ailelerin çocukları da eğitime başladı. Deprem afeti sonrası okulların normalleşme sürecinde en etkin kurumlar arasında yer aldığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, depremzede çocukların en iyi şekilde eğitim almaları için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gülay Deveci CHP'den aday adayı: "Samsun'un önündeki engeller kalkacak" Gülay Deveci CHP'den aday adayı: "Samsun'un önündeki engeller kalkacak"

"1157 ÖĞRENCİ OKULLARIMIZA YERLEŞMİŞ DURUMDA"

Depremzede öğrencilere yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Müdür Ağar, "İkinci eğitim dönemimiz bugün itibarıyla başladı. Büyük bir felaketin sonrasında okullarımız normalleşme sürecinde en etkin kurumlar arasında kendine yol buluyor. Öğrencilerimizin bir an önce okullarında eğitim görmeleri aslında toplumun normalleşmesi için kritik bir aşamadır. Bugün itibarıyla okullarımızda deprem bölgesinden gelen 1157 öğrencilerimiz burada okullara yerleştirilmiş durumda. Bizlerin ulaşıp kayıtlarını yaptığımız 1157 çocuğumuz var. Yerleşmeler devam ettiği sürece bu rakam artıyor. Biz okullarımıza yerleşen bütün depremzede öğrencilerimizi rehberlik servisimiz ile ilişkilendirdik. Öğrencilerimizin başta kıyafet, kırtasiye malzemesi ve diğer tüm eksikliklerini hızlı bir şekilde tamamladık. Yine bunun ötesinde depremin olumsuz etkilerini en aza indirmek üzere de tüm okullarımızda psikososyal çalışmalarımız da başlamış durumdadır. Milli Eğitim Bakanlığımız psikososyal planını yayınladı. Bugün itibarıyla okullarımızdaki öğretmenlerimize, depremden etkilenen öğrencilerimize, ailelerine psikoöğretim programları şeklinde uygulamalar yapılıyor" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.