Samsun Büyükşehir Belediyesi Komisyon Toplantısı'nda, Atakum ilçesindeki Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulması ile ilgili gündeme gelen imar planı değişikliğinin yer aldığı gündem maddesi AK Parti grubunun onay vermesiyle kabul edildi. Maddeye CHP ve İYİ Parti ret verirken, MHP ise çekimser kaldı. 

GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRDİLER

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hasan İpek ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Ayhan Ayvaz, Komisyon Toplantısı'nda gündem dışı madde olarak görüşülen Kurupelit Yat Limanı'nın yeniden doldurulmasının telafisi olmayan zararlar yol açacağını belirtti. MHP Grup Başkanvekili Cemalettin Kola ise "Bu çalışmanın doğru olacağını düşünmüyorum" diyerek çekimser kalacaklarını söyledi.

"33 BİN 400 METREKARELİK İNŞAAT HAKKI VERİLECEK"

Yat Limanı'nın doldurularak 33 bin 400 metrekare inşaat hakkı verildiğini kaydeden CHP Grup Başkanvekili Hasan İpek, "Yaklaşık 20 kilometre sahil şeridine sahip Atakum'un Kurupelit bölgesinde yapılaşmanın neredeyse tamamlandığı, mevcuttaki yat limanı alanı doldurularak yeniden yapılmak isteniyor. Bu konu Samsun'un ve Atakum'un geleceğini doğrudan ilgilendiriyor. Bu nedenle detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Burasının yok olması Samsun'un yok olması demek. Önümüze gelen listede bazı aksaklıklar var. ÇED raporu yok. 200 bin metrekare alan doldurulacak. Doldurulan alanlara 33 bin 400 metrekare inşaat hakkı veriliyor. Bununda 6 bin 680 metrekaresine otel yapabilirsiniz diyor. Böylece burada yeni bir otel alanı daha ayarlamış oluyoruz. Burada yeni bir çevre oluşacağı için, kamusal alanın kullanılmasını engellemiş oluyoruz. Otel yapılarak rant elde edilmek isteniyor. Biz burayı nasıl dolduracağız? 800 bin ile 1 milyon metreküp dolgu gerekiyor. Buraya 50 binden fazla kamyonun girmesi demek. Bu kadar kamyonun buraya girmesi ekolojiye, çevreye vereceği zararı düşünemiyorum. Bakanlığın raporları var. Yeni yapılacak yat limanının ayakları bölgede var olan deniz merasına denk geliyor. Kanun, su ürünlerinin sürdürülebilir olması açısından bu alanların doldurulamayacağını söylüyor. Daha önce de ODTÜ tarafından hazırlanan rapor var. Bu raporlarda buranın doldurulmasının sakıncaları olduğu belirtiliyor. Bu konuda bu kadar aceleci davranılamaz. Bunu oturup konuşalım" dedi. 

"ALT YAPISINI HAZIRLADINIZ"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Ayhan Ayvaz da, Yat Limanı'nın doldurulmasının yanlış olduğunu belirterek, "4 dere yatağından oraya gelen kumlar o kısmı doldurdu. Çok basit bir şekilde çözümlenecekken burası kaderine terk edildi. Şu an yapılacak olan işlemin alt yapısı hazırlanmıştır. Burada kaybeden Samsun ve Atakum halkı olacaktır. Siz burayı doldururken 500'e yakın tekne ne olacak? Bu tekneler nereye konacak? Buradan 60-65 bin amatör balıkçı yararlanıyor. Siz, 60-65 bin kişinin sportif amaçlı yararlandığı bir yeri yok etme hakkına sahip değilsiniz" ifafelerini kullandı.

"DOĞRU OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

MHP Grup Başkanvekili Cemalettin Kola da Yat Limanı'nın doldurulmasının doğru olmadığını düşündüğünü belirterek şunları söyledi: "Şu anda Samsun Limanı biraz daha büyütülmesi ve kapasitenin yükseltilmesi gerekiyor. Bana göre o limanın yat limanına dönüştürülmesi, limanın kaldırılarak sanayi bölgesine kaydırılmasına ve bu tür şeylere de gerek kalmayacağını düşünüyoruz. O doldurduğumuz alan ne olacak? Yeşil alan olarak mı kullanılacak, park alanı olarak mı kullanılacak? Bunun cevabını istiyorum. Bu çalışmanın doğru olacağını düşünmüyorum. Arka tarafta yapılan yerin ileride dolmayacağını kim garanti edebilir? Bu yüzden biz bu konuda çekimser kalacağız."

NEJLA KAYA

İlkadım'da Süleyman Kaldırım rüzgarı İlkadım'da Süleyman Kaldırım rüzgarı

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.