Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı'nın bulunduğu bölgeye terkedilen köpekler, 4 mahallede vatandaşların korkulu anlar yaşamasına neden oluyor.

'ÇARESİZLİK İÇİNDEYİZ'

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Hayvan Barınağı olmasına rağmen, Aşağıavdan, Çandır, Demirci ve Kadamut mahallelerine terkedilen başıboş köpekler, bölgeyi adeta istila etti. Hayvan barınağına bırakılan köpeklerin alınmadığını, küpelenen hayvanların ise tekrar doğaya bırakıldığını söyleyen mahalle sakinleri "Köpekler açlıktan hayvanlarımıza saldırıyor. İlçelerden getirilen köpekleri de bu bölgeye bırakıyorlar. Bu köpekler yeri geliyor çocuklara, insanlara zarar veriyor. Barınağın içinde bulunan köpek sayısından daha fazlası, çaresizlik için de aç ve susuz dışarda yaşam mücadelesi veriyor" dedi.

'ÇARE ARIYORLAR'

T Tipi ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun önü ile Kadamut mahallesi yolunun yanı sıra ormanlık alanlara terkedilen köpeklerin bazı hayvanseverler tarafından mama desteği verildiğini hatırlatan mahalle sakinleri, bölgedeki başıboş köpekler yüzünden büyük sıkıntı yaşadıklarını kaydettiler. Mahalle sakinleri, Samsun Medya Grubu'na  yaptıkları açıklamada, sorunlarına çare bulunmasını isteyerek, şunları söylediler:

SOKAKLAR KÖPEK DOLU

Aşağı Avdan Muhtarı Kamuran GENÇ: Mahallede çocuklar köpeklerden yürüyemiyor. 150 köpek sokaklarda, yollarda. Hayvan Barınağına yaralı hayvanları alıyorlar. Kısırlaştırıp salıyorlar. Diğer ilçelerden getirilen köpekleri de bu bölgeye bırakıp gidiyorlar. Mahallemizde sokak aralarına kadar her yerde köpek var. Bu duruma çare bulunsun istiyoruz.

BARINAĞA ALMIYORLAR

Rıza KOÇ: Köpek sayısı arttı, barınağın 10-15 katı köpek dışarda var. Barınağa almıyorlar çünkü kapasitenin üstünde köpek var dışarda. Bu köpekler hayvanlara, çocuklara saldırıyorlar, trafiği tehlikeye atıyorlar. Ekin ve buğdayların içinde sürü halinde gezerek zarar veriyorlar. Bizde hayvanseveriz. Bizim de köpeğimiz var ancak bu hayvanlara da yazık.

KÖPEKLERDEN MÜZDARİBİZ

Sefa GENÇ: Köpeklerden müzdaribiz. Dışarıdan getirip köpekleri buraya salıyorlar. Burada kimse köpeklerden dışarı çıkamıyor. İnsanlara, hayvanlara saldırıyorlar. Her taraf köpek dolu.

YOLDA GEZEMİYORUZ

Hasan KILIÇ: Köpeklerden torunlarımı korumak zorunda kalıyorum. Yolda gezemiyorlar. Buraya gelen bazı vatandaşlar köpeklere mama veriyorlar. Biz de verdik kışın ölmesinler diye. Biz o vatandaşlara mamayı yollarda vermemelerini söylüyoruz. Ama dinletemiyoruz. Çünkü aç olan havyan ertesi gün aynı yol üzerinde mama gelecek diye bekliyor. Belediyeye bu durumu bildirdik ama sorun çözümlenmedi. Sokakta bulunan bu köpekleri barınağa almıyorlar. Sadece yavruları alıyor ama büyük köpekleri almıyorlar.

KÜPE TAKIP SALIYORLAR

Yadigar KOÇ: Barınakta köpeklerin kulağına küpe takıp salıyorlar. Barınakta kendileri çoluk çocukları ile piknik yapıyor. Aç kalan köpekler tavuğa, ineğimize saldırıyor. Her yer pislik içinde. Dışarda olan köpekleri barınağa almıyorlar. Milletin tarlalarını niye istimlak ettiler o zaman barınak için. Barınakta köpek yok, hepsi dışarda.

Haber Kaynak: Haydar ÖZTÜRK

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.